Kyselina citronová: Tento praktický pomocník má řadu využití nejen v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

Kyselinu citronovou máme doma asi úplně všichni. Každá správná hospodyňka má vždy po ruce minimálně jedno balení. Stojí jen pár korun a nabízí opravdu různorodé využití.

Kyselina citronová je jedním z nejuniverzálnějších přírodních čisticích prostředků, který je také jedním z nejekologičtějších způsobů čištění vašeho domova. Jistě vás překvapí, k čemu všemu ji doma můžete použít.

Co je kyselina citronová?

„Kyselina citronová je kyselá sloučenina,“ vysvětluje mommysmemorandum.com. Nemá žádnou barvu ani zápach.

Přirozeně se vyskytuje v citrusových plodech, jako jsou citrony, pomeranče, grapefruity nebo limetky, a je zodpovědná za jejich kyselost.

Zbaví rychlovarnou konvici vodního kamene

Toto je možná jedno z nejběžnějších použití kyseliny citronové v domácnostech. Máte-li doma tvrdou vodu, pak se určitě setkáváte s vodním kamenem na dně vaší rychlovarné konvice.

Odstranit ho lze tak snadno. Stačí nasypat trochu kyseliny citronové do konvice, přidat vodu a nechat ji projít varem. Jakmile se voda dovaří, bude konvice zase krásně čistá, doslova jako nová.

Zlikviduje usazeniny v myčce

Jestli někde bojujeme s usazeninami, pak je to myčka nádobí. Chcete-li tento problém vyřešit, jednoduše přidejte do myčky dvě čajové lžičky kyseliny citronové a jednu lžíci jedlé sody a poté ji spusťte na horký cyklus.

Odstraní vodní kámen i z pračky

Vodní kámen dokáže být pěkný prevít a umí napáchat více škody než užitku. Řešení se opět nabízí a hlavní roli v něm hraje kyselina citronová.

Recept je jednoduchý: „Stačí dvě čajové lžičky kyseliny citronové a jedna čajová lžička jedlé sody,“ zmiňuje greencitizen.com. Postup byste měli opakovat alespoň jednou do měsíce.

Baterie jako nové

Nelíbí se vám nevzhledné usazeniny a fleky na vodovodních bateriích? Než se spolehnete na prostředky z drogerie, které jsou kolikrát cenově přemrštěné, zkuste se problému zbavit s kyselinou citronovou.

Smíchejte teplou vodu s kyselinou citronovou, nechte ji rozpustit a poté vezměte houbičku a vyčistěte usazeniny, které „zdobí“ baterie v kuchyni i v koupelně.

Už žádné vodní skvrny v toaletě

Špinavá toaleta není zrovna nejlepší vizitka. Určitě si nechcete uříznout ostudu, třeba když k vám přijde návštěva, která využije možnost si odskočit a tam na ni bude čekat překvapení v podobě vodních skvrn, které nevypadají ani trochu pěkně.

Řešení se nabízí, jak už asi tušíte, a opět v něm bude klíčová kyselina citronová. Použijte směs, kterou jsme zmínili výše, nalijte ji do lahvičky s rozprašovačem a roztokem postříkejte mísu.

Nechte pár minut působit a poté vydrhněte. Nečistoty odstraníte snáze, než byste si mysleli, a toaleta bude vypadat reprezentativně.

Zdroj: greencitizen.com, mommysmemorandum.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz