Kysané zelí je trendem českých domácností. Vitamínovou bombu bohatou na probiotika si snadno připravíte i doma

Zdroj:Shutterstock.com

Naše imunita začíná ve střevech. Antibiotika, různá střevní onemocnění nebo podpůrné léky pro běžná respirační onemocnění ale ohrožují naše prospěšné mikroorganismy ve střevech a tím nás vystavují nebezpečí celkového oslabení. S tím nám v dnešní době může pomoci velmi oblíbené kysané zelí jako bohatý zdroj vitaminu C a probiotik.

Benefity kysaného zelí

Zelí je bohatým zdrojem vitamínu C. Obsahuje probiotika i mnoho minerálů.

Stejně důležité jsou pro správné fungování těla také žaludeční kyseliny. Když ale nejsou střeva schopna vstřebávat potřebné živiny, pomáhají právě kvašené potraviny.

Medička poukazuje na laboratorní průzkumy, které dokazují, že v běžně kupovaném kysaném zelí se takových prospěšných látek nachází velmi malé množství.

Pojďte s námi šlapat zelí

V minulosti bylo běžné, že si mnoho lidí dělalo každý rok zásobu domácího kvašeného zelí.

Zelí pěstovali přímo na svých polích nebo si kupovali velké hlávky, které pak krouhali a přesypávali do sudů. Poté si nasadili holiny a šlapali. Vymačkávala se tak ze zelí šťáva.

Trend se vrací a nyní si na domácí kysané zelí troufnou i lidé žijící v panelovém bytě. Doba šla dopředu a na trhu se objevily nové kuchyňské pomůcky, takže už není potřeba mít sud ani holiny.

Recept podle Romana Pauluse

Připravíte si 6 kilo bílého zelí, 120 gramů soli, 1 polévkovou lžíci kmínu, cibuli a jablko.

Zelí umyjte a očistěte. Vykrojte košťál a oddělte několik listů, ty si dejte stranou, určitě je nevyhazujte. Zbytek hlávky nakrouhejte na tenké nudličky.

Do velké mísy přendejte nakrouhané zelí, prosypte solí, přidejte kmín a na drobno nakrájenou cibuli. Takto nechte odležet minimálně hodinu.

Kuchař dále radí, aby se zelí po odpočinku pořádně promačkalo rukama. Dělá se to kvůli šťávě a měkkosti. Že je hotovo, poznáte tak, že máte v míse o polovinu méně než byl původní objem.

Jako další omyjete jablko, rozkrájíte ho na čtvrtiny a zbavíte jadřince.

Připravíme si kvašák, který naplníme promačkaným zelím. Postupně prokládáme čtvrtinami jablka. Zelí hodně stlačujte, nesmí tam zůstat žádný vzduch. Jako poslední dáme na vrch zelné listy, které máme schované ze začátku čištění. Znovu zatlačte, ať jsou ponořené i listy.

Kvašák kolem očistěte a použijte závaží. Zatížit můžete například kameny. Zelí musí být ponořeno ve vlastní šťávě. Takto ho nechte v teple po dobu 5 dní. Poté si můžete zelí dát do sklenic, pevně uzavřít, aby tam nešel vzduch, a skladovat v chladné místnosti nebo v lednici.

Zdroj: Kuchyně Lidlu, Medička

Autor: Denisa Richter

Přidat na Seznam.cz