Kontroverzní potraviny pohledem vědců. Opravdu byste se měli vzdát mléka či vajec?

Zdroj: Shutterstock.com

Okolo spousty potravin kolují fámy a nepravdivé informace. Samozvaní odborníci by některé potraviny nejraději zakázali. Jiní se zaměřují na jednu složku potravin, ale nepracují s dalšími faktory, které ovlivňují stravování. Také následující potraviny jsou považovány minimálně za kontroverzní.

Sušené ovoce

„Sušené ovoce je vysoce výživné a obsahuje antioxidanty, zároveň je koncentrovaným zdrojem energie z přírodního cukru,“ říká Julie Uptonová, registrovaná dietoložka v San Francisku, na webu Everyday health.

Na druhou stranu má sušené ovoce čtyřikrát více kalorií než čerstvé. Při nákupu sušeného ovoce hledejte druhy bez přidaného cukru – sušené ovoce je dostatečně sladké přirozeně.

Mléko

Mléčné výrobky jsou démonizovány, a přestože rostlinné alternativy mohou být dobrou volbou, není důvod vzdávat se kravského mléka v latté, pokud nechcete.

Jednou z častých stížností na kravské mléko je, že mléčné výrobky zvyšují záněty v těle. Přehled 52 klinických studií, který vyšel v srpnu 2017 v časopise Critical Reviews in Food Science and Nutrition, však ukázal, že pokud nemáte alergii na kravské mléko, má obecně protizánětlivý účinek.

Šálek nízkotučného mléka nabízí 305 miligramů vápníku (23 % doporučené denní dávky), 3 mikrogramy vitaminu D (15 % doporučené denní dávky) a více než 8 g bílkovin.

Ořechy

Pokud ořechy vynecháváte, protože obsahují tuk a jsou tedy kaloričtější, vězte, že jde většinou o zdravé nenasycené tuky. Článek publikovaný v červenci 2014 v časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí několik příkladů, kdy konzumenti ořechů byli štíhlejší než ti, kteří je nejedli.

Nejzdravější je držet se denní porce odpovídající jedné hrsti. Příkladem může být 23 mandlí, 19 kešu, 56 pistácií nebo 14 vlašských ořechů.

Pomerančový džus

Pokud si koupíte stoprocentní pomerančový džus, nedostanete žádný přidaný cukr, navíc je bohatý na živiny, obsahuje draslík, vitamin C a kyselinu listovou. Studie publikovaná v červenci 2020 v časopise European Journal of Nutrition zjistila, že u lidí se zvýšeným a vysokým krevním tlakem, kteří vypili přibližně dva šálky pomerančového džusu denně, se po 12 týdnech snížil systolický krevní tlak a snížila hladina homocysteinu (biomarker srdečních onemocnění) ve srovnání s kontrolní skupinou.

Vědci tvrdí, že je to pravděpodobně díky flavonoidu zvanému hesperidin, který se nachází v pomerančích. Mějte na paměti, že pokud jde o džusy a celé ovoce, v kategorii výživových hodnot vždy vítězí celé ovoce.

Je to proto, že celé ovoce obsahuje veškerou sytou a střevům prospěšnou vlákninu, která byla ze šťávy odstraněna, jak uvádí Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Vejce

Obavy okolo vajec se týkají obsahu cholesterolu, ale hladinu cholesterolu v krvi skutečně zvyšují nasycené tuky ve stravě, nikoli cholesterol samotný.

Vejce obsahují více než 13 základních živin a několik těžko přístupných živin, jako je vitamin D a A, lutein a zeaxantin a cholin. Ani vajíčky v přiměřeném množství tedy nic nezkazíte.

Zdroj: Everyday health, Harvard, Springer link

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz