Kdy je nejlepší pít kávu? Hned po ránu si tento nápoj raději odpusťte

Zdroj: Shutterstock

Většina z nás si neumí představit ranní rutinu bez pořádně silného šálku kávy. Pro mnohé je to způsob, jak se „probrat“ a nastartovat se do nového dne.

Není pochyb o tom, že káva patří celosvětově mezi nejoblíbenější nápoje. Vychutnat si ji dokážeme v průběhu celého dne. Možná by vás to nenapadlo, ale jsou chvíle, kdy je lepší kávu vynechat.

Je rozumné dát si kávu po ránu?

Mnoho lidí pije kávu neprodleně poté, co ráno vstanou. Pro spoustu z nás už je to taková zažitá rutina, na kterou jsme zvyklí. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jestli je zdravé pít kávu hned po ránu?

Podle webu iReceptář to rozumné není. Proč? Ve chvíli, kdy si chceme vychutnat kávu, by hladina kortizolu v našem těle měla být nízká. Po probuzení je tomu spíše naopak, tehdy kortizol rapidně stoupá.

Pití kávy hned po ránu tak může způsobit opačný efekt, nežli který většina z nás od kávy očekává – místo dodání energie se dostaví únava. Nemluvě o tom, že jakmile dáte tělu kofein ve chvíli, kdy ho nepotřebuje (což po ránu v drtivé většině případů není třeba), pak si vůči němu vytvoří odolnost.

Kdy si kávu vychutnat pro dodání energie?

Od kávy očekáváme, že nás jednoduše nakopne. Kdy je tedy ideální připravit si šálek tohoto oblíbeného nápoje? Odpověď není tak úplně jednoznačná.

„Lidé na kofein reagují velmi individuálně. To také vysvětluje to, proč si někteří vystačí s jedním šálkem denně, a jiní se necítí uspokojení ani po sedmé kávě. Zpravidla to trvá 15 až 45 minut, než tělo pocítí účinek kofeinu,“ vysvětluje web Výborná káva.

Z toho plyne, že člověk musí svému tělu naslouchat. Pakliže vstáváte kolem 6 hodiny ráno, šálek kávy byste si měli připravit mezi půl desátou a půl dvanáctou dopoledne. Co se týče kávy po obědě, ideální čas nastává v rozmezí od půl druhé do páté hodiny odpoledne.

A co večerní káva?

Není tajemstvím, že kofein může narušit kvalitu našeho spánku. Proto bychom kávu (ani kterékoli jiné kofeinové nápoje) neměli pít před spaním.

Kdy je tedy poslední ideální chvíle na vychutnání kávy, aby nedošlo k narušení spánku? Obecně se doporučuje nepít kávu tři až pět hodin před tím, než se vydáte do postele.

„Kofein totiž zpomaluje produkci hormonu melatoninu. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Lidé, kteří jsou citlivější na kofein, by neměli pít tak kávu už ani v odpoledních hodinách,“ dodává web Lázeňská káva.

Zdroj: iReceptar.cz, vybornakava.cz, lazenskakava.cz, forbes.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz