Kde se vzal socialistický chlebíček. Češi by si jej neměli přivlastňovat

Zdroj: Shutterstock.com

Bohatě obložené chlebíčky neodmyslitelně patří do naší gastronomie. Jen málokdo by si bez nich dokázal představit třeba Silvestr nebo oslavu narozenin. Tuhle klasiku, která se dá připravit na desítky způsobů, milujeme snad úplně všichni.

Většina z nás má také zakořeněno, že socialistický chlebíček je vynález, který světu daly zlaté české ručičky. Možná i vy znáte příběh o pražském lahůdkáři Janu Paukertovi, který chlebíček připravil pro svého rodinného přítele. Skutečně jsme to ale byli my, kdo chlebíček vymyslel?

Historie klasiky známé jako chlebíček

Povídá se, že za vnikem chlebíčku stojí lahůdkář z Prahy – Jan Paukert. Ten u sebe hostil rodinného přítele, malíře Jana rytíře Skramlíka.

Právě ten dostal chuť na něco dobrého, jeho jazýček nedokázaly ukojit tehdy tolik typické jednohubky. Přál si něco, co vydá alespoň „na dvě až tři kousnutí“.

Tehdy mu Jan Paukert připravil chlebíček a ten byl přesně tím, na co měl mlsný malíř chuť. I když je historka o vzniku chlebíčku s největší pravděpodobností pravdivá, rozhodně neplatí, že právě tohle byl ten moment, kdy obložená veka poprvé spatřila světlo světa.

Jak to tedy bylo?

I když je hezké tvrdit, že to na naší půdě vznikl fenomén v podobě obložené veky, pravdou zůstává, že obložené chleby velikosti odpovídající našemu chlebíčku jedli už ve velké Británii a Francii od konce 15. století.

Po staletí se také ve Skandinávii podával tzv. smörebröd, což lze přeložit jako máslové chleby. Ty se poté kromě másla obložily vším, co vídáme dnes na našich chlebíčcích.

Král všech chlebíčků

Dneska si můžete ve většině lahůdkářství pochutnat na několika druzích chlebíčků – od šunkového přes křenový až po sýrový nebo třeba krabí.

Jistě se ale shodneme na tom, že jen jeden chlebíček je tzv. král všech chlebíčků – a tohle označení si nemůže vysloužit nic jiného, než onen pravý socialistický chlebíček s bramborovým salátem, šunkou a vajíčkem.

Existuje mnoho pověr o tom, kde a jak vznikl vůbec první chlebíček. Jedna historka dokonce říká, že obložené chleby jedli už staří Římané, další pak tvrdí, že chlebíčky objevil Napoleon.

Ať už to ve skutečnosti bylo tak či onak, většina z nás nedá na obložený chlebíček dopustit, ať už je jeho původ jakýkoli.

Zdroj: iReceptar, magazin.aktualne.cz, Reflex

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz