Kávu na lačný žaludek raději nepijte. Vědci prozradili, jak může vašemu tělu ublížit

Zdroj: Shutterstock

Někteří lidé mají ráno jasnou rutinu. Pokud si nedají kofeinové povzbuzení, nedokážou se probrat a vyjít z domu. Ještě horší je to v případě, že si dají takzvaně ranní kávu a cigaretu. Ale i bez kouření je pití kávy na lačný žaludek riskem.

I když mnoho lékařů tvrdí, že snídaně je základ dne a že by měl člověk alespoň něco malého ráno do sebe dostat, hodně lidí to podceňuje a zkrátka do oběda nejí. Jenomže zároveň nejdou do práce úplně prázdní.

Minimálně kávu do sebe hodí. Samozřejmě chápeme, že kofein pomůže člověku nastartovat den, ale pokud se před vypitím svého oblíbeného nápoje nenajíte, může se vám stát, že se později budete potýkat se závažnými problémy.

Pití kávy ihned po probuzení

Řada lidí má za to, že dát si ráno kávu je to nejlepší, co mohou pro své tělo udělat. Jenomže v tom by s nimi podle purewow.com nesouhlasila odbornice na zdravou výživu Carlyn Rosenblum.

„Existuje několik důvodů, proč káva není hned po ránu dobrý nápad. A to hlavně pro ženy,“ říká Rosenblum. „Za prvé zvyšuje kortizol, který může negativně ovlivnit ovulaci, váhu a hormonální rovnováhu,“ dodává s tím, že ať už na lačný žaludek, nebo na plný, ráno je káva nápoj spíše nedoporučovaný.

„Takzvaný stresový hormon, který mimo jiné pomáhá regulovat energii a vyvolává pocit bdělosti, kolísá po celý den, ale obvykle je ráno vysoký a večer nízký. Pití kofeinu ráno, když je kortizol vysoký, otupuje produkci hormonů a posouvá načasování cyklu,“ vysvětluje problematiku.

Nikdy ne na lačno

Když už si člověk ráno musí šálek kávy dát, mělo by to být podle Carlyn Rosenblum alespoň po jídle. Pití kávy na lačný žaludek totiž může způsobovat trávicí problémy a velmi často také vede k refluxu jícnu, tedy k pálení žáhy a nepříjemnému kyselému pocitu v ústech.

Odborníci navíc doporučují snídat jídla bohatá na vápník, jako jsou jogurty, mandle, špenát a chia semínka, která pomáhají neutralizovat jak kyselost kávy, tak žaludeční kyseliny. Poznamenávají také, že podle výzkumů má studená káva asi o 70 % méně kyseliny než horká.

Ideální čas pro pití kávy?

Pokud je víkend a vy se probudíte okolo osmé, nasnídejte se a zhruba za hodinu si dejte malý šálek kávy. Nepijte ji horkou, ale spíše vlažnou. Jelikož už to bude od snídaně nějaký čas, můžete si k ní dát jako dopolední svačinu třeba pár sušenek.

Pokud musíte ráno běžet do práce, doporučujeme si přivstat a najíst se doma. Mnoho lidí snídá ve stresu v autobuse, nebo až později v práci, kdy už je ale žaludek bolí hlady. Nebo v nejhorším případě nesnídají vůbec.

Pak je postup úplně stejný: Zhruba hodinu po jídle si udělejte první kávu. Pokud se nasnídáte doma, mělo by vám to vyjít akorát tak, abyste si v kanceláři dali vařit vodu a vychutnali si kávu ještě před prací.

Tím pádem o nic nepřijdete, protože vás ještě před zapojením do pracovního cyklu nastartuje. Pokud navíc k podobnému rituálu přesvědčíte i kolegy, možná se ze společného ranního posezení nad vlažným nápojem stane tradice.

Úplně ideální je podle lékařů pít kávu až po obědě, kdy si ji můžete vychutnat v klidu a nikam nepospíchat. Ale většina z nich si zřejmě nedělá naději, že to lidé dodržují, ranní káva je ranní káva.

Zdroj: insider.com, medicoverhospitals.in, purewow.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz