Jedlá soda v sobě skrývá benefity i pro naše zdraví. Pomůže při nachlazení nebo odkyselí žaludek

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí kolem ní projde v obchodě bez povšimnutí. Někteří ji dokonce mají doma ve spíži, ale vlastně o ní ani nevědí. Na první pohled obyčejná jedlá soda sice stojí jen pár korun, obyčejná ale rozhodně není.

Kohopak z vás by napadlo, že vám může být jedlá soda nápomocná například ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout nějaké to nadbytečné kilo? Možná ani netušíte, co všechno vám jedlá soda po zdravotní stránce může nabídnout.

Uleví od překyselení žaludku

Zažil to asi úplně každý. Pocit nepříjemného pálení žáhy, který v mnoha případech může být dokonce tak silný, že dokáže vyvolat zvracení či minimálně nevolnost.

Jedlá soda smíchaná s trochou vody je léty doporučovaná pomoc právě na překyselený žaludek. Výživová poradkyně Parul Dube to vysvětluje tím, že se podrážděný žaludek díky zásaditému pH jedlé sody neutralizuje, zklidní a vám se od pálení žáhy uleví.

„Jedlá soda má schopnost alkalizovat naše vnitřní tělesné prostředí. Stačí, když do sklenice čisté vody nasypete lžičku jedlé sody a přidáte ještě pár kapek citronu pro lepší chuť,“ doplňuje informace web Naklíčeno.

Pomůže při chřipce a nachlazení

Teď na podzim jsou projevy nachlazení nebo třeba chřipky mnohem častější nežli kdykoli během roku. Napadlo by vás, že jedlá soda může být pomocníkem při těchto zdravotních potížích? Dle studie má jedlá soda antibakteriální účinky.

„Pokud budete sodu užívat při nachlazení nebo viróze, omezíte nepříjemné příznaky nemoci a urychlíte celý ozdravný proces,“ doporučuje web Bez hladovění.

Zažene pocit těžkých nohou

Už se vám někdy stalo, že jste se vrátili domů po náročném dni a nohy jste měli doslova v jednom ohni? Pokud strávíte celý den na nohou, snadno se objeví tzv. pocit těžkých nohou.

Jak si v takový moment ulevit? Web Poklady přírody doporučuje vsadit na často opomíjenou jedlou sodu a přidat 3 čajové lžičky do 10 litrů vody.

Zdroj: Healthline, Drake D. Antibacterial activity of baking soda. Compend Contin Educ Dent Suppl. 1997;18(21):S17-21;quiz S46. PMID: 12017929, iReceptar.cz, nakliceno.cz, bezhladoveni.cz, pokladyprirody.cz, prostreno.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz