Jedlá ptačí hnízda jako kaviár východu: Účinky této lahůdky jsou doslova nevyčíslitelné

Zdroj: Shutterstock

Nenechte se oklamat názvem. Jedlá ptačí hnízda nejsou uměleckým názvem pro nějaký moučník nebo jiný pokrm. Jedlá ptačí hnízda jsou skutečně hnízda ptáků, kteří se speciálně pro ně chovají. Hnízda se následně prodávají a dále používají.

A k čemu? Například k výrobě polévky. Velmi často se o nich hovoří ve spojitosti s termínem „kaviár východu“ nebo také „kaviár orientu“.

Je libo polévku?

Co byste řekli na polévku z ptačích hnízd? Mlsně byste se olizovali od ucha k uchu, nebo spíše zděšeně povytáhli obočí při představě, co vám to vlastně nabízíme? A ještě důležitější otázka: Ochutnali byste takovou polévku?

Abyste věděli – v Číně je polévka z ptačích hnízd vyhlášenou pochoutkou. Stojí ale tolik, že se jí velmi často přezdívá již zmíněným názvem „kaviár východu“. Napadlo by vás, že si tam na této netradiční polévce pochutnávají již více jak čtyři sta let?

„Ačkoli je tato delikatesa známá jako polévka z vlaštovčích hnízd, ve skutečnosti se vyrábí z hnízd rorýsovitých ptáků, jimž se říká salangany,“ vysvětluje deník idnes.cz.

Tito ptáci si svá hnízda vyrábí především ze slin. Sliny poté na vzduchu uschnou a ztvrdnou, takže zapůsobí jako lepidlo. Jakmile se hnízda uvaří, promění se v želatinu. Věří se, že prospívají lidskému zdraví.

Ptačí hnízda a léčivé vlastnosti

Podle některých mají ptačí hnízda pozitivní vliv na naše zdraví. Především se o ně zajímají ženy, kterým údaje prospívají, pokud jde o krásu.

„Existuje jen málo recenzovaných vědeckých údajů, které ukazují, že hnízda mají prokázané léčivé vlastnosti. Nutriční studie ukázaly, že sliny jsou tvořeny hlavně bílkovinami, následovanými sacharidy,“ píše deník hindustantimes.com, kde se dále dočtete, že v Šanghaji prodávají restaurace „kaviár východu“, jak je známo, za stovky dolarů za misku.

Mnoho z nich je určeno speciálně pro ženy, které věří, že hnízda mohou pomoci vyhladit pleť a udělat je mladší. Tonikum prý pomáhá i během těhotenství – jedny ze špičkových šanghajských lázní pouze pro nastávající maminky mají dokonce vlastní restauraci.

Vhodné pro muže i ženy

Ptačí hnízda prý mají i afrodiziakální účinky. Pro deník novinky.cz majitelka restaurace NestČcha v Šanghaji vysvětlila: „V Číně jsou vlaštovčí hnízda tradičním stimulantem, který tu je znám a ceněn odpradávna.“

Zdroj: idnes.cz, hindustantimes.com, novinky.cz
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz