Jedenáctiletá holčička jedla celý život jen kuřecí nugetky. Na zvláštní chorobu jí pomohla až hypnoterapie

Zdroj: Shutterstock

Ať už je vaše oblíbené jídlo kterékoli, pravděpodobně by se vám po přehnaně časté konzumaci přejedlo, i když si třeba myslíte opak. Málokdo si asi dovede představit, že by jedl několik let pouze jeden pokrm a všem ostatním se vyhýbal. Ani pro jedenáctiletou Jessicu Thompson to nebylo snadné.

Když jí byl rok a půl, začala náhle odmítat jakákoli jídla. Jediné, co byla ochotná konzumovat, byly kuřecí nugetky. A ačkoli se její rodiče hodně snažili, když ani po několika dnech nechtěla holčička nic jiného jíst, vzali ji k lékaři.

Postupně byla Jessice diagnostikována porucha příjmu potravy, psychická nemoc, která se může objevovat v mnoha různých formách. U ní se projevila jako strach ze vzhledu, chutí a konzistence jakýchkoli jídel.

Nikdy si neužila štědrovečerní jídlo

Jessica jedla jenom to, u čeho si pamatovala, jak to chutná a co od toho může čekat. Kromě kuřecích nugetek si dala jednou za čas dvě nebo tři hranolky a občas se přemohla a kousla si do chleba. Jinak ale jedla pouze jednu jedinou potravinu.

To byl samozřejmě problém nejen proto, že nugetky nejsou zrovna zdravé, ale především proto, že jí musely být do těla dodávány některé látky a vitamíny v nápojích, popřípadě v injekcích, protože někdy i s pitím neznámých tekutin měla problém.

Rodina se dívce musela v mnoha věcech přizpůsobovat, protože nejedla to, co oni, a navíc někdy měla trauma už jen z pohledu na jídlo. Musela tak jíst své kuřecí nugetky odděleně od ostatních.

„Nikdy jsme si společně neužili štědrovečerní jídlo. Kromě toho, že by si nic z toho, co jsem připravila, stejně nedala, se většinou ještě běžela schovat, protože se jí udělalo z pohledu na naše porce zle,“ vypráví matka dívky.

„Vzpomínám si na několik situací, kdy se zahrabala pod deku, hlavu si schovala do dlaní, plakala a celá se klepala. Tvrdila, že se bojí jídla a že neví, jak ten strach zastavit,“ říká. Mnoho lidí si myslelo, že se Jessica jenom snaží být zajímavá.

„Já a manžel jsme věděli, jak je to pro ni složité. Navštěvovali jsme s ní lékaře a chápali, že jde o psychickou poruchu, která je velmi komplikovaná. Její okolí si to ale neuvědomovalo a často jí vnucovalo jídla, která nechtěla, děti se jí smály a tvrdily, že si jenom chce připadat důležitě.“

Dnes už dokáže sníst několik pokrmů, dělá pokroky

Celé roky rodiče se složitou situací bojovali. Snažili se holčičce pomoci, brali ji k lékařům a hledali způsob, jak jí usnadnit život. Sledovat doktory, jak jí každý druhý den musí do těla pomocí kapaček dostávat látky potřebné k životu, bylo pro všechny složité.

Nakonec rodina dostala tip na vyzkoušení hypnoterapie. A ukázalo se, že tímto směrem by mohla cesta pravděpodobné vést. Už po prvním sezení s doktorem totiž holčička dokázala o jídle mluvit a vysvětlit, čeho přesně se bojí.

Po několika návštěvách byla dokonce schopná začít některé pokrmy v malé míře ochutnávat. Dnes si jedenáctiletá Jessica konečně může sednout s rodinou ke stolu, a ačkoli třeba nejí to, co oni, dokáže přijmout, že z jídla nemusí mít hrůzu.

Celkově už vyzkoušela 24 uvařených jídel včetně příloh. Některá jí sice nechutnala, ale dělá pokroky už jenom tím, že je ochotná je vyzkoušet. Kuřecí nugetky jsou ale prozatím na jejím jídelníčku stále převládající složkou.

Zdroj: dailymail.co.uk, mirror.co.uk, thesun.co.uk
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz