Jak uhasit požár v ústech po pálivém jídle. Voda určitě nezabere

paliva_paprika
Zdroj: Shutterstock

Jsou lidé, kteří umí pálivé jídlo pozřít, jako by šlo o nevýrazný kousek zeleniny. Ale na druhou stranu je většina lidí pálivostí pokrmu na talíři zaskočená. Často může jedlíka překvapit omáčka nebo koření. Problém může nastat i s obyčejnou chilli papričkou vypěstovanou v truhlíku na parapetu v paneláku.

Jak tedy uhasit požár v ústech při nečekaně žhavé večeři?

Mělo by být jasné, proč vlastně po konzumaci jídla dochází k pocitu pálení v ústech, kdy intenzita pálení může být až bolestivá, když se aktivují receptory bolesti. Pálivé jídlo se dá zmírnit hlavně mléčnými výrobky, jako je mléko, smetana, jogurt a další mléčné produkty. Na pálivost také platí přebití jinou chutí, jako je například kyselost.

Pálivosti vévodí pekelné chilli

Feferonky obsahují kapsaicin. Ten je sice pro lidský organismus prospěšný, spouští však citlivé receptory bolesti v ústech, přestože samotné molekuly kapsaicinu nezpůsobují žádné škody.

Kapsaicin v ústech působí jako alarm, navodí intenzivní pocit až palčivou bolest, která ve většině případů strávníka motivuje, aby přestal jíst. Jde ale i o zvyk a existují lidé, kteří si vypěstují vůči pálivému jídlu odolnost.

Jak si rychle najít záchranu proti pálivosti

Na pálivá ústa existuje několik osvědčených návodů, jak se zbavit nepříjemného pocitu nebo alespoň částečně bolest potlačit. Mléčné výrobky obsahují kasein, který pomůže kapsaicin neutralizovat. Kasein funguje spolehlivě a na bázi tuku dokáže nepříjemný pocit v ústech zmírnit, podobně jako mýdlo odstraní nečistoty z rukou.

Šampionem je nejen kravské mléko (čím tučnější, tím lepší), ale i jogurt, tvaroh, zakysaná smetana nebo podmáslí. Pro strávníky, kteří se z nějakého důvodu vyhýbají mléku a mléčným výrobkům, lze doporučit něco kyselého, pomůže třeba rajčatový salát nebo šťáva. Nepříjemný pocit může zmírnit i chleba, rýže nebo tortilla. Jsou to jídla s větším obsahem škrobu.

Co určitě nezabere

Přestože při podobných obtížích u stolu řada lidí sáhne po sklence vody, není to řešení. Pocit „požáru v ústech“ vodou neuhasí. Naopak, pití vody ještě zvýrazní pálivou chuť a receptory bolesti reagují ještě intenzivněji.

Ani tvrdý alkohol pálivá ústa neuhasí. Přestože se alkohol už po staletí používá k tlumení bolesti, v tomto případě to nefunguje. Je to dáno i tím, že v alkoholu je voda a ta prostě na tento problém nezabírá, přestože si lidé spojují uhašení požáru v ústech s vypitím něčeho studeného.

Je třeba si dát pozor i na pivo. Možná se přímo nabízí zapít pálivý pocit v ústech pivem, ale nefunguje to. Pivo je vysoce sycené, a to ještě pocit pálení zintenzivní.

Citlivým jedincům se vyplatí se pálivým pokrmům vyhýbat

Lidé, kteří nemají rezistenci vůči pálivým jídlům, by se měli v konzumaci ostrých jídel mírnit. Pálivá chuť jde i utlumit třeba citronovou nebo limetkovou šťávou. Svou práci odvede i vinný nebo jablečný ocet a hodně suché víno, které obsahuje velký podíl kyselých složek.

Zmírnit účinek kapsaicinu může i cukr, není ale snadné ho zařadit do každého jídla. Snadnější je to s avokádem, které je v podstatě chuťově téměř neutrální. Jako první pomoc mohou díky obsahu tuku posloužit i ořechy.

Zdroj: Foodnetwork, HoustonMethodist

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz