Jak se jedlo v pravěku? Kombinace chutí byla velmi důležitá

Zdroj: Shutterstock

V dnešní době si člověk může na jídelním lístku vybrat z desítek jídel, může si vymýšlet, co jíst bude, a co naopak ne. Lidé v pravěku tolik štěstí neměli. Bylo jasně dané, co se bude jíst. Jaké potraviny tehdy byly na denním pořádku a jak přispěly k vývoji lidstva?

Lidé v době kamenné se živili především stravou skládanou z ovoce, zeleniny, ryb a mořských plodů, masa, ořechů a hmyzu. Zásadní změnou ve stravování bylo objevení ohně, díky kterému mohli lidé konzumovat věci tepelně zpracované.

Dvě třetiny jídelníčku tvořilo maso

Pravěcí lidé se živili především lovem. Podle serveru Licious až dvě třetiny tehdejšího jídelníčku tvořilo maso. A právě zpracování masa na ohni dalo tělům látky potřebné k tomu, aby se dál vyvíjela.

Vědci podle National Geographic uvádí, že i tento fakt měl velký podíl na tom, že se z předků moderního člověka postupem času začaly stávat čím dál inteligentnější osoby. Konkrétně šlo o to, že tělo najednou nepotřebovalo tolik času k trávení potravy, a energii tedy mohlo věnovat do jiného vývoje.

Snažili se jídlo obohatit

Podle CNN nálezy v jeskyni Shanidar v severním Iráku potvrzují, že lidé v pravěku chutě rádi kombinovali. Snažili se, aby jídlo nebylo vždy stejné, využívali různé kořínky, ovoce, zeleninu, aby masu změnili chuť.

Divoké ořechy a hrách byly často kombinovány s luštěninami, jako jsou fazole nebo čočka. Velmi častou přísadou byla také hořčičná semínka.

Oblíbeným, ale velmi vzácným jídlem byl med. K tomu měli pravěcí lidé jen omezený přístup, podle předpokladů považovali nalezení medu za velkou událost.

Mnoho z těchto nálezů vědce překvapilo. Dlouho totiž měli za to, že v pravěku chuť nebyla důležitá, že se lidé zkrátka jen snažili přežít. Tyto objevy ale před lety dokázaly jasný opak.

Zdroj: Licious, National Geographic, Slate, CNN, Dialy Mail

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz