Jak odnaučit vašeho psa štěkat

Zdroj: Shutterstock

Pes je přítel člověka. Je vám nablízku, když se zrovna necítíte dobře, a také je skvělým parťákem na výlety. Jednou nepříjemnou věci u psího kamaráda může být štěkání. Pokud váš mazlík štěká více, než byste chtěli, pokračujte ve čtení.

Přinášíme vám seznam šesti technik, které mohou zlepšit problémy se psím štěkáním. Nepočítejte však s tím, že ho to odnaučíte za jeden den. Čím déle je váš pes zvyklý štěkat, tím déle bude trvat, než se to odnaučí.

Trpělivost je důležitá

Hodně lidí si myslí, že když budou na svého psa křičet, aby neštěkal, přestane. Pes si ale myslí, že si s ním povídáte, a to je důvod, proč štěká dvakrát tolik. Pokud váš pes štěká například na lidi nebo zvířata procházející kolem okna obývacího pokoje, zkuste zatáhnout závěsy nebo dejte psa do jiné místnosti.

Psi se často štěkáním dožadují pozornosti. Pokud si myslíte, že váš pes štěká, aby získal vaši pozornost, ignorujte ho tak dlouho, dokud nepřestane. Na psa nemluvte, nedotýkejte se ho ani se na něj nedívejte. Vaše pozornost je totiž odměňuje za to, že jsou hluční.

Důležité je být trpělivý. Pokud svého psa necháte štěkat hodinu a poté to již nevydržíte, pes se ničemu novému nenaučí, protože si myslí, že pokud bude štěkat dostatečně dlouho, budete mu věnovat pozornost.

Vy jste pánem vašeho mazlíčka

Ne nadarmo se říká, že pes odráží pánovu osobnost. Myslete ale na to, že pokud začnete s výcvikem psa v jeho brzkém věku, nebudete muset v budoucnu řešit žádné problémy.

Pokud váš pes štěká, když někdo zaklepe na dveře, pošlete ho na místo a řekněte mu, aby na místě také zůstal. Pokud zůstane na místě do doby, než dveře znovu zavřete, odměňte ho pamlskem. Později pak můžete vyzkoušet psa naučit, aby reagoval stejným způsobem i na domovní zvonek.

Důležité je taky to, aby byl váš pes unavený. Pokud je znuděný, je velice pravděpodobné, že bude štěkat. V závislosti na plemeni, věku a zdraví může váš pes vyžadovat několik procházek denně a hraní si s míčkem.

Máte-li i nadále problémy se štěkáním a nevíte, co s tím, obraťte se na certifikovaného trenéra psů, který vám zaručeně poradí.

Autor: Pavel Světlý

Přidat na Seznam.cz