Jak od sebe rozeznat petrželku a koriandr

Zdroj: Shutterstock

Pokud už jste někdy přišli domů z obchodu s tím, že jdete vařit polévku, a místo petrželky jste si přinesli koriandr, nevěšte hlavu. Obě jsou zelené, vypadají podobně a v obchodě je často dávají vedle sebe. Nejspíš, aby člověk musel do obchodu znovu. Poradíme vám, jak je od sebe rozeznat.

Drobné rozdíly

Zatímco petrželka i koriandr jsou zelené byliny s dlouhými zelenými stonky a plochými lístky, listy koriandru jsou malinko zaoblenější. Petrželka hladkolistá je má více špičaté.

Petrželka má navíc tmavší zelenou barvu, než má koriandr. Výraznějším rozdílem je chuť a vůně bylin.

Koriandr chutná jak mýdlo

Koriandr, který je také známý jako čínská nebo mexická petržel, má výraznou vůni a chuť, která je až téměř „kovová“.
Je zajímavé, jak různě lidé na chuť koriandru reagují. Ne každý se stane jeho fanouškem. Někteří lidé vnímají aldehydy nebo chemické sloučeniny obsažené v listech koriandru, což jim dodává mýdlovou chuť. A na mýdle si asi jen tak někdo nepochutná.

Petržel má na druhou stranu štiplavější vůni, než má koriandr. Je až pepřová, ale ne tak silná a výrazná jako u koriandru.
Petrželka kudrnka je úplně jiný příběh. Ta má téměř nevýraznou chuť a většinou se používá pouze jako ozdoba.

Obě byliny mají velké využití

I když v obchodě sáhnete vedle a přinesete si právě tu bylinku, kterou nechcete, rozhodně nemusíte zoufat a už vůbec ji nemusíte vyhazovat. Obě totiž mají mnoho využití.

Koriandr si můžete vychutnat v mnoha receptech. Najdete jej v asijských, mexických, středovýchodních a indických pokrmech.

Objevuje se v guacamole, indických chutney, polévkách a rýžových pokrmech. K vaření se používá komplet celá rostlina včetně listů, stonků i kořínků.

U petrželky se používají převážně jen její listy. Češi ji dávají často jen do polévky, nebo s ní ozdobí nějaké jídlo, do kterého se hodí trochu zelené barvy. Jsou to vlastně takové zelené konfety.

Jinak petrželku můžeme najít v receptech středovýchodní kuchyně.

Autor: Laura Vlková

Přidat na Seznam.cz