Zbavte starou sedačku zašlé špíny. Poradíme, jak na skvrny i zápach

Zdroj: Shutterstock

Žádný obývací pokoj se neobejde bez sedací soupravy. Slouží k našemu odpočinku při večerním sledování televize, ale také k posezení s návštěvou. Jenže tak používaný kus nábytku se zkrátka nevyhne skvrnám.

Denním využíváním sedačky dochází k riziku ušpinění. A nemusíte mít zrovna děti, které si po ní chtějí kreslit, nebo zvířata, která mokrá a špinavá z venku milují odpočívat právě na vašem gauči.

I dospělý člověk občas vylije nějaký nápoj nebo ušpiní sedačku jídlem. Máme pro vás návod, jak si vyrobit domácí čisticí prostředek, který zaručeně zabere.

Zbavte sedačku chlupů a nepořádku

Před čištěním čalounění gauče je vhodné připravit sedačku pomocí vysavače. Tím se zbavíte nejen drobečků z jídla, ale také kočičích nebo psích chlupů a prachu.

Pokud máte gauč rozkládací, určitě ho nezapomeňte vysát i ve všech vnitřních prostorech. Teprve pak se dejte do čištění. Poradíme vám, jak si připravit čisticí prostředek, za který neutratíte velké peníze.

Alkoholový přípravek

Pokud smícháte vodu, alkohol a ocet v poměru 1:1:1, získáte tekutinu, která by měla z gauče dostat i silně zažranou špínu. Postříkejte místo s flekem, nechte dvě minuty působit a pak krouživými pohyby hadříkem skvrnu vyčistěte.

Nezapomeňte ale předem zjistit, jak alkohol na látku vašeho čalounění působí, vyzkoušejte přípravek na místě, které není příliš viditelné. V případě, že tekutina látku poškodí, uberte poměr alkoholu.

Prací prášek s octem

Pokud alkohol nefunguje, můžete vyzkoušet smíchat dvě lžíce pracího prostředku se dvěma lžícemi octa a šálkem teplé vody. Touto pastou potřete fleky a nechte několik minut působit.

Pak hadříkem setřete pastu z gauče, a pokud se skvrna nevyčistila napoprvé, celou akci zopakujte. Rozhodně se jedná o levnější čisticí prostředek, než které běžně koupíte v drogerii, a jeho účinky jsou minimálně stejné.

Jedlá soda jako zázračný čistič

Jedlá soda je v domácnosti skvělým pomocníkem nejen v kuchyni. Pomáhá při čištění zašlé špíny.
Jedlou sodu vysypte do misky a přidávejte vodu, dokud nevznikne hustá pasta, kterou půjde skvrny na gauči potřít. Po několika minutách ji setřete hadříkem.

Po vyčištění je vhodné přidat do rozprašovače trochu vody a několik kapek esenciálního oleje. Tím zajistíte, že bude gauč nejen čistý, ale i krásně voňavý.

S takovým kusem nábytku se nebudete muset před návštěvami stydět. I váš večerní odpočinek u televize bude o něco příjemnější. Vyzkoušejte naše rady i vy a uvidíte, že není třeba utrácet za drahé přípravky na čištění.

Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz