Jablečný ocet: pomáhá při hubnutí nebo kožních problémech

V současné době si v obchodech můžete pořídit několik druhů octa. Kromě toho „klasického“ si lze pořídit i zdravé alternativy, mezi které patří především jablečný ocet.

Jak se jablečný ocet vyrábí?

Jablečný ocet se vyrábí z jablek, resp. z jablečné šťávy, která se nechá zkvasit na mošt. Procesem kvašení následně prochází i samotný mošt a na konci je získán ocet. Jde tedy o zcela přírodní produkt, který má žlutohnědou barvu a mohou jej používat i příznivci RAW stravy. V posledních letech se díky vzrůstající oblibě vyrábí čím dál více, ovšem existují varianty, kterým byste se měli vyhnout (viz níže).

Kde si jablečný ocet pořídit a jak ho užívat?

Jablečný ocet si můžete pořídit v obchodech se zdravou výživou, ale stále častěji na něj lze narazit i v supermarketech. Pokud jej ale budete shánět, zaměřte se na produkty v bio kvalitě, které nebyly pasterovány. Ty můžete používat klidně denně. Ve sklenici vody stačí rozmíchat jednu až dvě lžičky jablečného octa a pít nalačno. Ovšem pozor! Neměli byste jej konzumovat v neředěném stavu, protože pak může poškodit zubní sklovinu.

Jablečný ocet v kuchyni

Jablečný ocet má specifickou vůni a chuť, takže nemusí vyhovovat úplně každému. Stejně jako kvasný lihový ocet se každopádně používá jako dochucovadlo. Dochutit s ním můžete např. saláty a použít ho lze i do marinád k přípravě masa (především vepřového). Jablečný ocet můžete využít také při výrobě dresinků, které budou chuťově zajímavé a navíc zdravější než běžné produkty z obchodů.

Jablečný ocet a zdraví

Jablečný ocet obsahuje jablečný pektin, probiotika, vitamíny (hlavně B a C) a mnoho minerálních látek. Ačkoli chutná kysele, po strávení působí zásadotvorně. Většina běžné západní stravy přitom zakyseluje, takže ocet z jablek vyrovnává pH organismu. Navíc pomáhá potlačovat chuť k jídlu, zlepšuje trávení a zrychluje metabolismus, čímž se podílí na shazování přebytečných kilogramů. Zároveň má kladný vliv na infekce, únavu, cholesterol anebo kožní problémy.

Zajímavosti o jablečném octu

  • Je skutečně velký rozdíl mezi jablečným octem v bio kvalitě z obchodů se zdravou výživou a levným produktem ze supermarketů, který byl navíc pasterován. Hledejte ten první!
  • Ačkoli se alergie na jablečný ocet vyskytuje výjimečně, i takové riziko existuje. Pokud by se tedy po jeho konzumaci objevily nezvyklé příznaky, raději jej nepoužívejte.
  • Jablečný ocet není jediný, který chutná kysele, ale působí zásadotvorně. Totožnou vlastnost má i balzamikový ocet, jenž se vyrábí specifickým způsobem z vína.
  • Jablečný ocet skutečně pomáhá s kožními problémy, a to dokonce i po spálení při opalování. Stačí si připravit koupel (jeden hrnek octa na vanu) a uleví sám.
  • Jablečný ocet můžete použít i při úklidu domácnosti. Uplatnění např. nachází při čištění dřezu, toalety anebo koupelny.
Přidat na Seznam.cz