Houby svým tvarem připomínají uši. Zlepšují sluch a přinášejí i další benefity

Zdroj: Shutterstock

Existuje celá řada potravin, které svým tvarem připomínají některou část lidského těla. Jednou z takových potravin jsou i houby. Když totiž houbu rozříznete a otočíte bokem, skutečně připomíná ucho.

Kromě toho, že houby uši připomínají, mají i pozitivní vliv na náš sluch. Zdravotních benefitů nám přináší daleko více, proto by se měly pravidelně vyskytovat v našem jídelníčku.

Houby jsou plné vitamínu D

„Za chrupavkou, která tvoří vnější část ucha, se skrývá několik drobných kůstek, které pomáhají uším přijímat zvuk. Abyste si udrželi silné kosti, pochutnejte si na houbách. Jsou totiž plné vitamínu D, který pomáhá udržovat vaše kosti silné a zdravé,“ píše deník forkly.com.

Proč do svého jídelníčku zařadit houby?

Někteří houby milují, jiní by je nevzali do pusy. Většina z nás sice s oblibou chodí na houby, ale ne každý je jí. Prozradíme vám, proč by se houby měly ve vašem jídelníčku objevovat pravidelně.

Jedním z důvodů je fakt, že obsahují poměrně dost draslíku. Tento minerál je pro naše tělo velmi důležitý. Má za úkol snižovat vysoký krevní tlak a celkově prospívá zdraví srdce.

Pokud jde o srdce, mohou být houby opravdu přínosné. Třeba takové hřiby nebo lišky mají nízký obsah sodíku, díky čemuž jsou vhodné pro osoby trpící vysokým krevním tlakem. Můžete je jíst bez obav o své srdíčko.

Hodí se i do redukčního jídelníčku

Do stravy by houby měli zařadit i ti z vás, kteří se snaží zhubnout. Houby totiž obsahují jen velmi málo kalorií. Z velké části jsou tvořeny vodou. Pokud se houby upraví dietním způsobem, stávají se z nich ideální parťáci pro hubnutí. Smažené houbové řízky sice nebudou v rámci redukce ideální, ale čas od času si na nich určitě pochutnat můžete.

Co dalšího najdete v houbách?

Kromě již zmíněného draslíku nebo sodíku se v houbách nachází i další důležité živiny a látky, které mají na naše tělo pozitivní vliv. Nesmíme opomenout zmínit riboflavin a niacin neboli vitamíny B2 a B3. Tato dvojice vitamínů pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Houby obsahují také selen, účinný antioxidant, který společně s vitamínem E pomáhá našemu tělu zbavovat se škodlivých kyslíkových radikálů. Podle některých údajů má dokonce pozitivní vliv na snížení rizika rakoviny prostaty.

Posilují imunitní systém

V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout pozitivní vliv hub na náš imunitní systém. V tradiční čínské medicíně se houby používaly při léčbě nachlazení a chřipky. Správná funkce imunitního systému je důležitá, jeho úkolem je chránit nás před infekcemi, proto bychom měli dbát na to, abychom ho například i prostřednictvím stravy ve správné funkci podpořili.

Zdroj: forkly.com, womansday.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz