Hlídejte si v zimě přísun vitamínu D. Jeho nedostatek možná může za vaši špatnou náladu

Zdroj: Shutterstock

Vitamín D člověk získává především ze slunce. To je ale v zimě trochu problém. Proč je pro naše tělo důležitý a jak se jím můžeme zásobovat i v tomto ročním období?

Přestože se mu říká vitamín, z velké části působí spíše jako hormon. Jde o jediný vitamín, který si může tělo vyrobit samo ze slunečního záření. Jeho nedostatek je spojen například s depresemi, úzkostmi či špatným stavem kostí.

Nedostatek vitamínu D také oslabuje naši imunitu, působí hormonální dysbalanci a vytváří u člověka tendence se přejídat, uvádí Medical News Today.

Vitamín D v zimě

Už v období podzimu se začíná hovořit o takzvaných podzimních depresích, které se v zimě ještě stupňují. Často je to připisováno pochmurnému počasí, které působí negativně na lidskou psychiku.

Pravda ale je, že za to může i to, že tělo najednou nepřijímá dostatek vitamínu D, píše Mayo Clinic. Slunce tolik nesvítí, a pokud ano, těžko se k naší pokožce dostává přes vrstvy oblečení. Je tedy důležité ho získávat jinak.

Jak přijímat vitamín D

Vitamín D obsahují v malém množství některé potraviny. Ačkoli ho není mnoho, zvýšená konzumace těchto jídel může v zimě tělu výrazně pomoci.

Patří k nim například ryby, především sardinky, mečoun, tuňák, losos nebo pstruh. Vyšší množství vitamínu D mají vaječné žloutky nebo třeba olej z tresčích jater.

Ačkoli budete konzumovat rybích pokrmů dostatek, pravděpodobně budete mít vitamínu D stále jen nízký přísun. Proto je tedy v zimě vhodné používat doplňky stravy a vitamíny, které látku obsahují.

Díky tomu bude vaše imunita chráněna, nebudete mít problémy s pletí, vaše kosti zůstanou silné a zdravé a budete se daleko lépe cítit také psychicky. Dodržovat v zimě přísun vitamínu D je skutečně důležité, nepodceňujte situaci.

Zdroj: Healthline, NIH, Mayo Clinic, NHS, Medical News Today

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz