Gumoví medvídci: Po tomto zjištění vás přejde chuť. Obsahují složku, která se objevuje v automobilovém průmyslu

Zdroj: Shutterstock

Milují je zejména malé děti. Hrají všemi barvami, jsou příjemně sladcí a měkcí, takže se pohodlně cucají. I nejeden dospělý s chutí sáhne dítěti do jeho pytlíku s gumovými medvídky, aby alespoň jednoho ochutnal.

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, z čeho se tyhle oblíbené dobroty vyrábí? Možná i vy kupujete gumové medvídky svým dětem, ale vlastně ani nevíte, co se v nich ukrývá.

Čtete zadní stranu obalu?

Přiznejme si upřímně: drtivá většina lidí to nedělá. Rozhodující je pro ně cena výrobku, ale aby si našli dvě minuty a začetli se do jeho složení, to ne.

Pokud byste se podívali na zadní stranu obalu s gumovými medvídky, možná byste se nestačili divit, z čeho jsou vyrobeni.

Primárními složkami jsou cukr, glukózový sirup, škrob, aroma, potravinářská barviva, kyselina citrónová a želatina.

Jenže je tu ještě něco navíc. Složka, která se používá v automobilovém průmyslu. Tohle je ten okamžik, kdy byste měli zpozornět.

Co je karnaubský vosk?

Součástí gumových medvídků bývá také složka známá jako karnaubský vosk. Ten se vyrábí z listů brazilských stromů, které vosk vylučují, aby je ochránil před horkým sluncem.

„Po relativně dlouhém procesu sušení v sušících místnostech dostanou medvídci povlak ze včelího a karnaubského vosku, aby se krásně leskli a nedocházelo k jejich slepování,“ vysvětluje použití vosku snopes.com.

Jaká je spojitost s auty?

Možná ve vás zmínka o obsahu karnaubského vosku nevyvolala žádné obavy. Budete ale stále v klidu, když vám povíme, že se karnaubský vosk používá v automobilech?

„Karnaubský vosk je tvrdá látka, proto se z ní vyrábí odolné nátěry podlah a automobilů. Používá se také v leštidlech, lacích a kosmetických výrobcích, jako je řasenka, deodorant a rtěnka,“ doplňuje informace saynotoplastics.com.

Malé množství

Je jasné, že konkrétně u gumových medvídků bude obsah karnaubského vosku velmi malý, navíc se udává společně s dalšími složkami, jako třeba rostlinné a minerální oleje.

Bod tání karnaubského vosku je 82 °C, což znamená, že netaje v lidském těle a prochází neabsorbován našimi střevními systémy.

Naproti tomu vosky do automobilů obvykle obsahují přibližně 30 % karnaubského vosku. Karnaubský vosk se neobjevuje jen v gumových medvídcích, ale i v některých žvýkačkách nebo bonbonech s tvrdým lesklým povrchem.

Zdroj: snopes.com, saynotoplastics.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz