Fiadone je typickým korsickým dezertem, kterým se inspirovali i Italové

Fiadon
Zdroj: Shutterstock

Dobře chutná, má mnoho variací a své místo najde na stole v každém roční období. Základem nejznámějšího korsického dezertu je korsický sýr brocciu, který má ochrannou známku a běžně se označuje jako národní sýr. Podává se často na konci večeře.

Brocciu je čerstvý sýr vyráběný z ovčího nebo kozího mléka. Kromě toho, že je hlavní složkou typického dezertu, hodí se k mnoha dalším úpravám ostrovní kuchyně, jako je polenta, omelety, zapečené těstoviny a zeleninové pokrmy. Dokonce se konzumuje samotný spolu s citrusovými džemy. Jedná se o sýr velmi podobný ricottě a od roku 1983 je zařazen jako jediný korsický sýr do kategorií produktů DOC.

Fiadone je koláč s velmi zvláštní konzistencí

Brocciu mu dodává velmi svěží chuť, a to i díky citronovému aroma. Pokud chcete do své kuchyně vnést trochu mezinárodního nádechu, je to podle Patisserie Gourmandise nejvhodnější dezert, jednoduchý a rychlý na přípravu a vaření, navíc se dá velice snadno přizpůsobit vlastním stravovacím návykům.

Pro přípravu dokonalého korsického fiadonu podle typického receptu budete potřebovat jen několik surovin. Stačí mít 500 g toho správného sýra, 5 vajec, 150 g krupicového cukru a kůru z nastrouhaného citronu.

Ze všech surovin se udělá těsto, které se dá do předem vymazané formy a peče se při 180 °C, dokud koláč nezezlátne. Poté se vyndá z trouby, nechá se vychladnout a podává se v miskách s čerstvým ovocem. Během procesu pečení v troubě je nutné mu věnovat maximální pozornost, protože fiadone je koláč, který nenabobtná, protože uvnitř neobsahuje droždí. Je velmi jemný a snadno by se mohl připálit.

Fiadone je typickým korsickým dezertem, kterým se inspirovali i Italové
Fiadone v italské verzi, zdroj: Shutterstock

Pracnější italská slaná varianta

Tento jednoduchý a chutný recept převzali Italové už v 16. století a udělali z něj rodinný dezert par excellence. Dříve se konzumoval hlavně o svátcích, jako jsou Velikonoce nebo silvestr, ale dnes si ho můžete vychutnat v kteroukoli roční dobu a najdete ho v mnoha cukrárnách a pekárnách v regionu Abruzza.

Italové si z něj udělali i slanou variantu, která připomíná malé ravioly. Na tento způsob můžete zkusit už trochu vypracovanější recept podle President formaggi, kterým můžete překvapit přátele u večerního posezení.

Budete potřebovat 800 g mouky, 4 vejce, špetku soli, 50 g olivového oleje, 50 g bílého vína.

Ze surovin se vypracuje hladké těsto, které se nechá odležet, mezitím si připravíte sýrovou náplň. Ta se dělá z místního sýra rigitina (z kravského a ovčího mléka) a z tvrdšího sýra pecorina (z ovčího mléka).

Oba sýry se nastrouhají a smíchají, přidá se sáček sušeného droždí, přidají se 4 vejce, špetka pepře a muškátového oříšku. Dobře promíchaná náplň se nechá na teplém místě odpočívat.

Tvarování raviol

Válečkem se na pomoučené ploše rozválí těsto. Nemělo by být příliš tenké. Vykrájíte si čtverce menší, nebo větší, a ty postupně plníte sýrovou náplní. Okraje těsta navlhčete vodou, aby se dobře slepily. Musíte myslet na to, že náplň s droždím zvětší svůj objem. Nakonec se uzavřené kousky položí na plech s pečicím papírem, potřou se směsí mléka a rozšlehaného vejce a pečou se při 180 °C dozlatova.

Zdroj: President formaggi, Patisserie Gourmandise, Marmiton

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz