Febrilní křeče: Strašák všech rodičů postihuje 2 až 5 % malých dětí

Zdroj: Shutterstock

Každý rodič má přirozeně o své děti strach. Čím jsou menší, tím spíše máme tendenci je hlídat. Někdy to ale nestačí, nemoci se totiž objevují často znenadání. A jednou z těch, které mohou postihnout malé děti, jsou i febrilní křeče.

Febrilní křeče jsou záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem věku. Tyto křeče však nejsou způsobeny neuroinfekcí, jak se někteří rodiče obávají.

Dva druhy křečí

Podle serveru Mayo Clinic těmito problémy trpí zhruba 2 až 5 % dětí na celém světě. Křeče se přitom dělí do dvou kategorií. Nekomplikované obvykle trvají méně než 5 minut a po jejich skončení se dítě navrátí do plného vědomí.

Komplikované febrilní křeče mohou trvat i 15 minut a během jednoho dne se často i několikrát opakují. V takovém případě může být dítě i hospitalizováno v nemocnici.

Prakticky neexistuje prevence

Febrilní křeče jsou něco, co se u potomka jednoduše objevit může, ale zároveň nikdy nemusí. Rodiče nemají tušení, že něco takového přijde, a bohužel se tomu nedá nijak zabránit. Prevence prakticky neexistuje, píše NHS.

Dá se předpokládat, že se nemoc objeví u dětí, jejichž rodiče jí trpěli, je totiž z velké části dědičná. Pokud se navíc u někoho projevují febrilní křeče i v dospělosti, což nebývá časté, děti pravděpodobně nemocí budou trpět také.

Jak nemoc léčit?

Co se týče léčby, není nijak složitá, vždy je ale zapotřebí vyhledat lékaře. Nejde o problém, na který by zabraly nějaké babské rady. Jelikož se jedná o malé děti, rodiče ale obvykle v tomto případě situaci nepodceňují.

Obecně je doporučeno dítěti snižovat teplotu, která záchvaty provází, pomocí studených obkladů a dětských léků k tomu určených. Dále se pak v případě potřeby nebo silnějších křečí podávají speciální léky předepsané lékařem.

Zdroj: Mayo Clinic, NHS, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz