Ed Sheeran přiznal problémy s jídlem a otevřel tabuizované téma

Ed_Sheeran
Zdroj: Denis Makarenko / Shutterstock.com

Chce velkou odvahu přiznat si, že mám problém. Zpěvák Ed Sheeran ji v sobě našel a přiznal, že má problém s něčím, co je ve společnosti spíše tabu – se záchvatovitým přejídáním. O co se jedná a jak se tato porucha projevuje?

Dle serveru Cleveland Clinic patří záchvatovité přejídání mezi nejčastější poruchy příjmu potravy. Odhaduje se dokonce, že tvoří až polovinu těchto diagnóz.

Téma otevřel slavný zpěvák

Toto téma neúmyslně otevřel známý zpěvák Ed Sheeran, když v rozhovoru pro časopis Rolling Stones prozradil, že má „skutečný problém s jídlem“.

Kromě toho, že se tím zpěvák dotkl tabuizovaného tématu muže a problémů s poruchou příjmu potravy, které bývají všeoběcně spojovány s ženami, upozornil také na ignorovaný problém.

Nejčastější poruchou příjmu potravy u dospělých je totiž záchvatovité přejídání. A ačkoliv to Sheeran takto nenazval, jeho popis této poruše, kterou trpěl i Elton John, odpovídal.

Co se skrývá pod pojmem záchvatovité přejídání?

Pro mnoho lidí souvisí poruchy příjmu potravy s opačným problémem, tedy úbytkém váhy z důvodu anorexie či bulimie.

Málokdo si tak uvědomuje, že i přejídání patří mezi poruchy příjmu potravy. Pro tuto poruchu jsou typické pravidelné přejídací akce, kdy člověk toto přejídání nemá pod kontrolou.

Porucha je definována opakujícími se epizodami záchvatovitého přejídání, které vedou k pocitu přeplněnosti a znechucení.

Diagnóza je dále stanovena dle toho, že se lidé následně cítí provinile a upadají do depresí. Přesto však dané chování opět zopakují.

Příčiny poruchy

Příčiny této poruchy nejsou dle serveru Healthline dobře uchopitelné, protože se jedná spíše o kombinaci rizikových faktorů.

Prvním z nich je genetika, kdy lidé s touto poruchou mohou mít zvýšenou citlivost na dopamin, chemickou látku v mozku, která je zodpovědná za pocity odměny a potěšení.

Dalším faktorem je pohlaví, a zatímco anorexií spíše trpí ženy, záchvatovité přejídání je častější u mužů.

Obezita či nadváha jsou dalším z faktorů, které jsou rizikové pro rozvoj této poruchy.

V neposlední řadě může za touto poruchou stát nějaké emocionální trauma. Stresující životní události, jako je zneužívání, smrt, odloučení od člena rodiny nebo autonehoda, jsou rizikovými faktory. Může také přispět šikana v dětství kvůli váze.

Jak s tím bojovat?

„Poruchy příjmu potravy jsou komplexní, mozkové duševní choroby a mohou být ovlivněny genetickou zranitelností a sociálními složkami,“ vysvětluje doktorka Erin Parks, hlavní klinická ředitelka online platformy pro zotavení Equip .

Diagnostika je velmi těžká a sami lidé si často neuvědomují, že nějakou poruchu mají. Je poté i těžké zahájit léčbu.

„Jíst tři jídla a jednu až tři svačiny denně je jedna z nejúčinnějších věcí, které můžete udělat, abyste přestali mít záchvaty přejídání,“ vyvětluje dále Parks s tím, že souvisle s tím je potřeba navštívit psychoterapeuta a zahájit i léčbu duše.

Zdroj: Glamour, Self, Cleveland Clinic, Healthline

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz