Dýňové pyré nezavařujte. Mohlo by způsobit botulismus

Zdroj: Shutterstock

Koncem srpna odstartovala dýňová sezona. Mnozí se již nemohli dočkat, až začnou ze svých zahrádek sklízet první (zpravidla oranžové) plody dorůstající různorodých velikostí. Sezona dýní je obdobím, kdy se doma začínáme vítat s podzimem, a zároveň i obdobím, kdy přemýšlíme, co s těmi dýněmi udělat.

Asi každého napadne dýňová polévka nebo třeba koláč. A pak jsou tu tací, kteří si pohrávají s myšlenkou dýni zavařit. My vám prozradíme, proč to není zrovna nejlepší nápad.

Proč je nebezpečné zavařovat dýňové pyré?

Třeba vůbec netušíte, proč by se vlastně dýňové pyré nemělo konzervovat. Zkušenější mají jasno, těm méně zkušeným rádi vysvětlíme.

Jedním z důvodů je fakt, že dýně je potravina s nízkým obsahem kyselin. V potravinách s nízkým obsahem kyselin se mohou vyskytovat a množit bakterie Clostridium botulinum, které mohou způsobit botulismus jak vysvětluje web livinghomegrown.com

„Botulismus je otrava termolabilním botulotoxinem produkovaným grampozitivní bakterií Clostridium botulinum. Podstatou otravy je snížené množství uvolněného acetylcholinu z neuronu na nervosvalové ploténce. Botulotoxin se také někdy označuje jako klobásový jed,“ vysvětluje web wikiskripta.eu.

Příliš husté pyré

Dýňové pyré je většinou velmi husté a jeho hustota se může lišit u každé dýně – to samé platí i o jednotlivých sklenicích, kdy v každé sklenici může být hustota trochu jiná a už je zaděláno na problém, upozorňuje tastingtable.com.

Vysoká hustota totiž ztěžuje pronikání teplot. Rozdíly ve viskozitě znemožňují stanovit jednotná doporučení pro tlaky a časování tlakového konzervování.

Pokud tedy ve středu pyré nedosáhne správné teploty a neudrží se tam po požadovanou dobu, mohou spory botulismu proces přežít. Pyré tak může být pro budoucí strávníky nebezpečné.

Zdroj: wikiskripta.eu, livinghomegrown.com, tastingtable.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz