Droždí využívejte v kuchyni naplno. A když vám zbyde, dejte si ho na obličej i do vlasů, radí české celebrity

zdroj: Shutterstock

Bez droždí se jednou za čas v kuchyni zkrátka neobejdeme. Je základem při pečení chleba i kynutých buchet, dělají se z něj také vynikající knedlíčky do polévky. Kromě toho má blahodárné účinky na zrak, pleť i růst vlasů. O tom jsou přesvědčeny také některé české celebrity, které kvasnice využívají velmi pravidelně.

Kvasnice patří ke zdravé výživě. Jak uvádí zahraniční web Healthline, obsahují především vitamíny ze skupiny B, konkrétně B1, B2 a B6, dále pak také kyselinu listovou. Kromě toho mají ale pozitivní vliv na zdraví v mnoha dalších ohledech.

Podle dietoložky Karolíny Hlavaté je vhodné z droždí dělat například knedlíčky do polévky nebo pomazánky, v pečivu totiž množství jejich vitamínů zanikne, popsala pro web Vím, co jím. Nejen v kuchyni ale přináší droždí našemu tělu pozitiva, využít se dá i zvnějšku.

Uršula Kluková si maže droždí na obličej

Herečce Uršule Klukové je už 81 let. Stále se ale věnuje své práci a na svůj věk vypadá skvěle. Média se proto zajímala, zda využívá například nějakou zvláštní kosmetiku. Svou odpovědí Uršula redaktory zaskočila.

„U nás v Broumově prodávají krájené droždí. Kupuji si ho a kromě toho, že ho jím a dělám z něj pomazánku a kuličky do polévky, si to droždí ráda rozředím smetanou nebo nějakým mlékem a normálně si to namažu na obličej,“ svěřila se pro magazín Sedmička.

Její slova potvrzuje i zahraniční odbornice na zdravou kůži doktorka Pooja Shah Talera. „Díky svým revitalizačním vlastnostem se droždí běžně používá i v některých kosmetických přípravcích. Produkty s obsahem kvasinek se běžně doporučují pro hydrataci pleti nebo pro snížení zánětlivosti kůže,“ vysvětlila pro web Times of India.

Marta Kubišová si ho vtírá do vlasů

Během koronavirové pandemie si droždí oblíbila i zpěvačka Marta Kubišová. „Kvasnice mají spoustu vitamínu B, a ten je naprosto proti všemu. A také je v droždí vitamín D, který je zase proti covidu,” řekla v rozhovoru pro Blesk. Droždí si zamilovala nejen v kuchyni.

Kromě toho, že se naučila pravidelně jíst kvasnicové pomazánky, začala si droždí vtírat i do vlasů, čímž zastavila jejich vypadávání. „A dobré je to i na obličej. Když si na něj droždí, samozřejmě že ne na cibulce, dáte, máte tu nejskvělejší masku a hned viditelně omládnete,“ zasmála se.

Podle webu DIY cosmetics je skutečně vtírání droždí do vlasů jedním ze způsobů, jak pomoci vlasům s jejich růstem, posílit jejich pevnost a zastavit vypadávání. Proto se také mnohdy přidávají do některých speciálních šamponů, uvádí server.

Zdroj: Healthline, Blesk, Sedmička, Times of India, Vím, co jím, DIY cosmetics

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz