Domácí skořicové uzly provoní domácnost a navodí atmosféru vánočních svátků

kvetakova polevka
Zdroj: Shutterstock

Voňavá pochoutka je hitem podzimu, protože skořice, která sladké pečivo provoní, je už tradičně spojená s obdobím, kdy se krátí dny, slunce se ukazuje stále méně a méně a chlad proniká lidem až na kůži.

V chladnějších dnech jsou lidé více doma a mají také více času na kutilství, a to i v kuchyni. Skořicové uzly nejsou složité na přípravu a k jejich výrobě stačí pár základních a finančně nenáročných surovin, které máte možná doma.

Recept je na plný plech této skořicové dobroty, tedy na 12 až 16 uzlíků. Pokud se necítíte na tvorbu uzlů, můžete sáhnout po jednodušší variantě a udělat „šneky“.

Suroviny potřebné k výrobě sladké dobroty

Na přípravu těsta budete kromě půl kilogramu pšeničné mouky a 25 gramů droždí potřebovat i další suroviny. Přitom je dobré vědět, že můžete experimentovat třeba i se špaldovou moukou, nebo si namíchat sypkou směs s podílem celozrnné mouky.

Pro výrobu hedvábného kynutého těsta je ještě třeba čtvrt litru vlažného mléka, 1 vejce, 75 g třtinového cukru, lžička soli, lžička mletého kardamomu, trocha vanilky a kůry z bio citronu, 75 g másla.

Další ingredience budou třeba na náplň. Ta se dělá ze 100 g změklého másla, stejného množství moučkového cukru (vhodný je i třtinový) a 15 g mleté skořice.

Na potření už hotových uzlů se bude hodit vejce a na posyp třeba pekanové nebo lískové ořechy. Pokud máte domácí vlašské ořechy, hodí se také, stačí je posekat.

Příprava těsta

Těsto lze připravit ručně i v robotu.

Do misky se dají suroviny k přípravě kvásku: cukr, vlažné mléko a droždí. V teple by mělo droždí začít pracovat a tvořit bublinky. Ostatní suroviny, tedy vejce, mouka, měkké máslo, koření, citronová kůra a sůl, se smíchají a přidá se kvásek.

Ručně nebo pomocí robota se vypracuje hladké těsto, které se nechá v pokojové teplotě vykynout. Těsto se musí přikrýt čistou utěrkou, aby neoschlo. Suchá vrstva na povrchu by bránila správnému vykynutí.

Během hodiny v teplém prostředí by mělo být těsto vykynuté a připravené ke zpracování. Některé trouby mají přímo program na kynutí, čímž se proces může urychlit.

Než těsto nakyne, je čas pro přípravu náplně. Ta se dělá jednoduše smícháním všech ingrediencí.

Zpracování těsta

Vykynuté těsto se na vále rozválí válečkem na obdélník 30 x 40 cm. Pokud se těsto lepí, stačí posypat vál moukou. Rozválené těsto se celé potře náplní a přeloží se z jedné třetiny z obou stran do středu. Těsto se znovu rozválí a nakrájí na pásy.

Přichází ta nejsložitější fáze. Každý pásek se uchopí na začátku i na konci mezi palec a ukazováček a začne se smotávat do spirálky. Stačí asi 7 otočení. Vytvořená spirálka se několikrát omotá volně okolo palce a ukazováčku. Konec pásku stačí založit pod omotaný pásek a posadit celý kousek na plech.

Když se zpracuje těsto, nechají se uzly opět nakynout, poté se potřou vejcem a posypou oříšky. Peče se na 200 °C asi čtvrt hodiny, můžete je ale i smažit.

Zdroj: Kitchenette, Top recepty.cz, Recepty. cz

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz