Divizna pomáhá v boji s nachlazením a kašlem. Je ale zázračným lékem i v dalších případech

Zdroj: Shutterstock

Diviznu mnozí považují za dekorativní květinu. Vysoká rostlina už na dálku zaujme svými sytě žlutými květy a obrovskými listy. Ve skutečnosti je ale mnohem víc než jen okrasa zahrady. Má také řadu léčivých účinků.

Už v minulosti se divizna využívala k mnoha věcem. Do jejích listů se balily fíky a další ovoce, které tak zůstávalo déle čerstvé, květy se používaly na výrobu knotů svíček. Její barva byla užívána na barvení vlasů.

Až později lidé zjistili, že má divizna léčivé účinky. Dnes se běžně sbírají květy divizny, nať, listy i kořeny. Mnoho lidí ví o tom, že divizna je skvělým lékem proti kašli a nachlazení. Má ale mnohem více zdravotních využití.

Kdy a kde sbírat diviznu?

Stále častěji se divizna stává chloubou našich zahrádek. Mimo to ale hojně roste v přírodě. Nejčastěji se dá najít spíše na kamenitých stráních a u cest, kde se její kořeny zachytí v zemi, a rostlina se postupně tvrdou zemí probojuje nahoru.

Květy divizny je vhodné sbírat denně, ideálně během slunečních dnů okolo poledne, protože se otevírají postupně. Vhodné je udělat si také zásobu listů, nati, a dokonce kořenů.

Léčivé účinky

Divizna má velké množství slizových látek. Ty pomáhají při léčbě plic a průdušek, proto je rostlina známá především jako lék na kašel a nachlazení. Kromě kašle léčí záněty hrtanu a zmírňuje bolesti v krku.

Málokdo ale ví, že se její listy dají přikládat na otevřené rány, škrábance a vředy, které se díky diviznovým obkladům rychleji zahojí. Kromě toho se z nich dá dělat také odvar, který pomáhá zesilovat slabou menstruaci.

Divizna je skvělá i díky tomu, že nemá žádné vedlejší účinky. Takže se s ní můžete léčit bez obav z toho, že by se vám nějak přitížilo. Dá se používat na tělo jako lék zvenčí, ale i konzumovat.

Nejlepší diviznové recepty

Pravděpodobně nejznámější je diviznový čaj, který se dělá z čerstvých i sušených květů rostliny. Stačí je zalít vařící vodou, po chvíli čaj přecedit a dosladit ideálně medem. Pomáhá především při bolení v krku.

Připravit se dá i vynikající diviznový sirup, který se dělá z listů. Ty necháte vylouhovat ve vodě, kterou svaříte s cukrem či javorovým sirupem. Sirup má nažloutlou barvu, je sladký a většina dětí si ho zamiluje, takže budou konečně pít něco zdravějšího než jen kupované limonády.

Listy a nať divizny můžete využít také při dochucení polévky, ideální jsou vývary, které slouží díky této rostlině k pročištění střev. V létě a na podzim se dají dělat z čerstvé divizny, v zimě pak ze sušené.

Využití má divizna celou řadu. Možná jste ji doteď měli na zahrádce jako okrasu a ani vás nenapadlo, jaký přírodní lék doma pěstujete. Naučte se diviznu využívat od kořene až po špičku květů a dejte svému tělu to nejlepší, co si zaslouží.

Zdroj: rehabilitace.info, bylinkyprovsechny.cz, manutea.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz