Díky severské dietě nejen zhubnete. Nastaví vám celkově zdravý životní styl

Zdroj: Shutterstock

Severská dieta funguje nejen při hubnutí. Při jejím dodržování se člověk celkově naučí žít zdravě, sníží svou hladinu cholesterolu a také hladinu cukru v krvi. Jde tedy o prevenci před mnoha nemocemi, pokud ale chcete pár kilo shodit, bude to pro vás příjemný bonus.

Dieta je založená na jídlech, které se běžně konzumují v Dánsku, Finsku, Norsku či Švédsku. Patří k nim především ryby a mořské plody, kořenová zelenina nebo fermentované potraviny.

Co jíst a nejíst?

Při dodržování severské diety se pokuste vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, radí Healthline. Ty totiž obsahují přidaný cukr a mnohdy také zbytečnou chemii.

Omezte proto návštěvy restaurací, vařte si více doma, budete mít lepší přehled o tom, co skutečně jíte. Zaměřte se na konzumaci ovoce a zeleniny, a to především toho, co si vypěstujete doma na své zahrádce.

Samozřejmě ne vždy je to možné, takže se nevyhýbejte ani potravinám z obchodu, pokud to ale jde, alespoň nějaké ty bylinky si doma vysaďte vlastní.

Ryby a luštěniny

Minimálně čtyřikrát do týdne byste měli na jídelníček zařadit ryby nebo mořské plody, vhodné jsou také fermentované potraviny, které jsou bohaté na probiotika, díky čemuž pomáhají s trávením, udržováním váhy a posilují imunitu, připomíná Health Essentials.

Studie z roku 2021 doplňuje, že vědci doporučují také zvýšenou konzumaci luštěnin, naopak červené maso byste měli omezit na minimum.

Dodržováním severské diety zvýšíte pravděpodobnost, že se vám podaří nějaké to kilo shodit, kromě toho ale také budete celkově podporovat své zdraví. Přitom nejde o žádné dodržování striktního jídelníčku, dieta totiž žádná jídla nezakazuje. Jen doporučuje jejich omezení a výměnu za zdravější.

Zdroj: NIH, 80 Twenty Nutrion, Healthline, Health Essentials, WebMD

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz