Středomořská dieta: Zhubněte a dopřejte si potraviny plné důležitých látek

Zdroj: Shutterstock

Pokud chcete zhubnout pár kilo, nechce se vám ale zároveň vzdávat chutného jídla, máme pro vás skvělý tip. Středomořská dieta je možná to, co hledáte.

Středomořská strava dle Medical News Today zahrnuje tradiční zdravé životní návyky lidí ze zemí hraničících se Středozemním mořem. Jedná se například o státy jako je Francie, Řecko, Itálie nebo Španělsko.

Je jasné, že co se týče masa, bude strava zahrnovat především ryby a další mořské plody. To ale neznamená, že si nemůžete jednou za čas dopřát kuře nebo kousek hovězího. Jenom to zkrátka nebude tak často.

10 porcí zeleniny a ovoce denně

Středomořská dieta je založená především na velkém množství ovoce a zeleniny. Denně by měl člověk sníst až 10 porcí. Při středomořské dietě zařaďte do jídelníčku také celozrnné potraviny.

Následně je pak důležité jíst více ryb a mořských plodů obecně. Díky tomu si člověk dopřeje chutnou a zdravou stravu, nemusí se ale omezovat jenom na vyloženě dietní jídla a trápit se hlady.

Má své výhody i nevýhody

Během středomořské diety člověk přijímá potraviny, které mu do těla doplňují celou řadu pozitivních látek a vitamínů, jak potvrzuje studie. Zároveň dochází k pozvolnému snížení hmotnosti.

Vědci ale tvrdí, že efekt středomořské diety je podle nejnovějších zjištění složitější, než si lidé myslí. Podle serveru Český rozhlas Plus je dieta nejvýhodnější pro příslušníky středních vrstev, kteří vykazují nejlepší dopady tohoto stravování.

Při dietě je zároveň důležité myslet na to, že všeho moc škodí. Pokud budete nekontrolovatelně pojídat ořechy, sýry, olivy a ovoce, můžete touto dietou naopak ztloustnout, varuje

Zdroj: Medicela News Today, National Library of Medicine,

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz