Dietolog doporučuje: Svačina číslo 1, která vám zajistí pravidelnou stolici

Zdroj: Shutterstock.com

I když to zrovna není téma, o kterém bychom se bavili s přáteli, vyprazdňování neodmyslitelně patří k našemu životu – ať už je to pro vás příjemné téma nebo ne. Většina lidí si to neuvědomuje, ale jak často chodíme na záchod a fakt, jak vypadá naše stolice, může hodně prozradit o našem zdraví. 

Zatímco někdo má s vyprazdňováním problém, jiný ne. Nechodit ale pravidelně „na velkou“ může být nejen nepříjemné, či dokonce bolestivé, ale i nebezpečné. Dietolog proto přišel s tipem na svačinku, která vám s tímto problémem pomůže. 

Proč je pravidelná stolice důležitá? 

Je s podivem, že kolem stolice je taková ostýchavost – vždyť to, jak vaše střeva fungují, což má za následek vylučování, je zásadním ukazatelem zdraví celého vašeho těla. 

Zdravá střeva přispívají nejen k tělesné pohodě, ale také k duševnímu stavu. „Zácpa, nedostatek živin a poruchy střev, to vše má vliv na vaši náladu,“ upozorňuje chiropractor-schaumburg.com

Naprosto přirozená věc, která je ve společnosti tabu 

Stolice je pro naše tělo naprosto přirozená věc, jen se o ní příliš nemluví. I když to není ideální téma k hovoru s přáteli, každý z nás by si měl všímat, jak jeho tělo právě v tomto ohledu funguje. 

Když jíte, musíte z těla vyloučit odpad – spolu s toxiny. Poté, co zdravé střevo vstřebá všechny využitelné živiny z potravy, je potřeba zbavit se toho, co už tělo nevyužije. 

Když váš trávicí systém funguje dobře, budete efektivně zpracovávat potravu a váš odpad rychle a bezbolestně projde vaším tělem. 

Pokud je ale něco špatně, projeví se to například zácpou, což je nepříjemný stav doprovázený bolestmi břicha a nemožností dojít si „na velkou“. 

Nejlepší svačina podle dietologa 

Máte-li problémy s pravidelnou stolicí, není to věc, za kterou byste se měli stydět. Naopak byste ji měli řešit. 

Existuje řada potravin s vysokým obsahem vlákniny, které vám pomohou udržovat stolici pravidelnou. Dietologové ale vyzdvihují zejména jednu: chia semínka. 

„Chia semínka jsou plná vlákniny,“ odhaluje eatingwell.com. Chia semínka nabobtnají a po přidání do tekutin se změní na gelovou texturu. Semena naplněná vodou pomáhají uvolnit trávicí trakt a uvést střeva do pohybu. 

Zkuste chia pudink 

Potřebujete-li do jídelníčku dostat více vlákniny, doporučujeme udělat si ke svačině lidmi tolik oblíbený chia pudink. 

Vše, co potřebujete, jsou chia semínka, tekutina a jakákoliv dochucovadla nebo polevy, které máte rádi. 

Můžete přidat cokoli od tvarohu přes jogurt, různé druhy ovoce, zakápnout to sladkým čekankovým sirupem. Možností je opravdu hodně, chia pudink se dá připravit na mnoho způsobů. 

Zdroj: chiropractor-schaumburg.com, eatingwell.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz