Dieta znechucením: Hubnutí, při kterém přesvědčíte mozek, že je vám z jídla zle

Zdroj: Shutterstock

Už se vám někdy stalo, že se vám z nějakého jídla udělalo zle a vy jste nebyli schopni ho sníst? Znechucení je naprosto běžná lidská reakce. Funguje jako jakási obrana. Znechutit nás může ledasco, nejčastěji jde o jídlo.

A právě na principu znechucení funguje i jedna z méně známých diet. Že jste o ní ještě nikdy neslyšeli? To není neobvyklé. Málokdo totiž tuhle dietu zná.

Jak píše web link.springer.com, znechucení je reakce těla, které se brání před něčím, co by mohlo být patogenní. Někdo více či méně reaguje například na pachy, jako třeba na odér zkaženého masa. Jiného znechutí vizuální podněty, například pohled na plíseň.

Dieta znechucením

Možná jste si mysleli, že pokud jde o diety, už jste slyšeli snad o všech, které kdy někdo vymyslel. A slyšeli jste o dietě znechucením?

Jde o další, můžeme klidně říci bizarní, dietu, která funguje na takovém principu, že si některé potraviny znechutíte natolik, že je prostě nepozřete.

Když se vám z něčeho udělá špatně, vyvolá to u vás nevolnost a pak si to jednoduše nedáte. Vyhnete se tomu. A na to sází dieta znechucením.

Trik s myslí

„Psychologové tuto dietu nazývají podprahový priming,“ vysvětluje npr.org. Podvědomě implantuje do něčí mysli myšlenku, která ovlivňuje, jak reagovat na něco, co přijde.

Došlo k experimentu, při kterém se účastníkům ukázal obrázek vysoce kalorického jídla, například hranolek. Zároveň byli dotázáni, jestli by si daný pokrm dali.

Vzápětí jim byl ukázán další obrázek, tentokrát již nechutný – například mravenci, kteří lezou po hranolkách, nebo něco podobně odporného.

Poté se jim opět ukázal obrázek jídla. Cílem bylo spojit si pohled na něco odporného s daným jídlem. Postupně se reakce dostala do podvědomí.

Může to fungovat?

Možná vám hlavou proběhla otázka, jestli dieta znechucením může fungovat. Je opravdu možné znechutit si některá jídla právě tím, že si je budete spojovat s něčím odporným?

Podle psychologů to možné je. Nicméně musí docházet k častým podnětům, kdy je zapotřebí pravidelně trénovat mysl.

Pokud chcete zhubnout, zkuste raději některou z jiných typů diet. Dieta znechucením sice může fungovat, ale opravdu je zapotřebí si jídlo znechutit?

Zdroj: link.springer.com, npr.org
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz