Dieta s olivovým olejem: Nahrazení sacharidů za potraviny bohaté na MUFA. Kalorický deficit vede ke snížení hmotnosti

Zdroj: Shutterstock

Olivový olej si nachází místo ve stále větším počtu kuchyní. Je potřeba mu přijít na chuť, protože nejen ta, ale i jeho vůně je specifická. Olivový olej je známý svými zdravotními přínosy – má například schopnost bránit zánětům, snižovat krevní tlak nebo podporovat zdraví srdce.

Napadlo by vás zahrnout olivový olej také do diety? Podvědomě se při snaze zhubnout vyhýbáme čemukoli mastnému a spolehnout se při dietě právě na olej se tak může zdát jako naprosto bláznivý nápad.

Olivový olej a hubnutí – lze to skloubit?

Na první pohled ne. Přesto ale existuje myšlenka, že olivový olej může být při snaze zredukovat kila dobrým pomocníkem.

Olivový olej je spojovaný se středomořskou dietou. Ta se vyznačuje vysokou konzumací ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, brambor, luštěnin, ořechů a semen.

„Zatímco strava často zahrnuje ryby, hlavním zdrojem tuku je olivový olej a omezuje také červené maso a sladkosti,“ vysvětluje heatlhline.com.

V čem olivový olej prospívá?

Olivový olej v sobě obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které mají ve svém chemickém složení jednu nenasycenou uhlíkovou vazbu.

Nenasycené mastné kyseliny jsou pravděpodobně prospěšnější než nasycené tuky, pokud jde o udržení zdravé hmotnosti.

Olivový olej je navíc bohatým zdrojem triglyceridů se středně dlouhým řetězcem MCT – jde o triglyceridy, které obsahují mastné kyseliny mající v sobě 6–12 atomů uhlíku. Rychle se rozkládají a vstřebávají se v játrech, kde je lze využít pro energii.

Jaká je dieta s olivovým olejem?

Dieta je založena na konzumaci potravin, které přirozeně obsahují nebo mají vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin – MUFA.

„Výzkum naznačuje, že dodržování diety bohaté na MUFA může pomoci předcházet srdečním chorobám a rakovině,“ odhaluje betterme.world.

Některé verze diety s olivovým olejem doporučují jíst alespoň 25 % denních kalorií v potravinách bohatých na mononenasycené mastné kyseliny.

Omezit sacharidy, přidat tuky

Chcete-li dodržovat dietu s olivovým olejem, musíte omezit potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako je pečivo, těstoviny a brambory.

Myšlenka diety s olivovým olejem je jednoduchá: nahrazením kalorických potravin bohatých na sacharidy těmi bohatými na MUFA můžete dosáhnout kalorického deficitu, který vede ke snížení hmotnosti.

Čím aktivnější jste, tím více kalorií budete potřebovat, včetně kalorií ze zdravých tuků, jako je olivový olej.

Pokud si například jdete po práci zaběhat, přidání lžíce olivového oleje do salátu k večeři pravděpodobně nebude mít velký rozdíl v příjmu kalorií, protože přidá jen asi 120 kalorií.

Zdroj: heatlhline.com, betterme.world
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz