Dieta na tento týden: Intervalová dieta může nastartovat regenerační procesy v těle

Zdroj: Shutterstock

Přerušovaný půst neboli intervalové stravování je silně propagován některými celebritami, zdaleka však není vhodný pro všechny. Jeho primárním úkolem není hubnutí, ale aktivace některých tělesných procesů.

Jak název napovídá, přerušovaný půst je přístup k výživě, při kterém se střídají období půstu a jídla. Přesněji řečeno, intervalové stravování není dieta, ale spíše stravovací rozvrh.

Metoda 16/8

Při této metodě si rozdělíte den na 16 hodin půstu (do nichž se zahrnuje i doba spánku) a 8 hodin, kdy se můžete normálně stravovat.

Zjednodušeně řečeno, běžná doba půstu, kdy spíte, se prodlouží o několik hodin. Můžete například vynechat snídani, první jídlo zkonzumovat v poledne a pokračovat v jídle až do 20. hodiny.

Metoda 5:2

Při volbě této metody snížíte dva dny v týdnu příjem kalorií na maximálně 500 až 600 kalorií denně. Tyto dny nemusí jít po sobě. V ostatních pěti dnech jezte, na co máte chuť, samozřejmě v přiměřeném množství.

Přestaňte jíst

Tento typ přerušovaného půstu střídá dny, kdy se postíte, a dny, kdy se nepostíte. Po dobu 24 hodin jíte, na co máte chuť, a následující den si od jídla úplně odpočinete.

Toto schéma opakujete jednou nebo dvakrát týdně. Bezkalorické nápoje (např. černá káva, neslazený čaj apod.) jsou povoleny, stejně jako u ostatních metod přerušovaného půstu.

Zdravotní benefity

Přerušovaný půst zlepšuje citlivost na inzulin, zejména v kombinaci s cvičením. To má zásadní význam pro lidi, kteří bojují s nadváhou, protože nízká hladina inzulinu v krvi jde ruku v ruce s lepším spalováním tuků.

Opakem tohoto je inzulinová rezistence. Studie Erica Ravussina ukázala, že zvýšená tělesná hmotnost může narušit schopnost inzulínu snižovat hladinu cukru v krvi, což vede k většímu uvolňování inzulínu. Ten následně podporuje ukládání tuků.

Podle výzkumů, které shrnuli Mohammad Bagherniya a kolektiv, navíc půst aktivuje autofagii, která odstraňuje poškozené buňky, přispívá k jejich obnově a obecně podporuje regenerační procesy vašeho těla.

Co dělat, pokud máte hlad

Mnoho lidí, kteří zkoušejí přerušovaný půst, si stěžuje na prudké bolesti z hladu, únavu, vyčerpání a chutě, což dává smysl vzhledem k tomu, že vynecháváte jídlo.

Jiní však tvrdí, že hlad odezní, jakmile vydržíte první „kritickou“ fázi (asi dva dny). Pokud vás hlad v mezidobí příliš trápí, můžete zkusit vypít zelený čaj nebo černou kávu, které vám pomohou přečkat do dalšího jídla.

Pro koho je přerušovaný půst vhodný?

Chcete-li přerušovaný půst vyzkoušet kvůli hubnutí, budete potřebovat silné sebeovládání. Pokud vynecháte jídlo a vytvoříte si kalorický deficit, zhubnete. Tedy pokud nebudete období půstu kompenzovat potravinami s vysokým obsahem tuku a cukru.

Tento typ stravovacího režimu vám totiž neříká, jaké potraviny byste měli nebo neměli jíst. Je na vás, jak se ve vymezeném období budete stravovat.

Přerušovaný půst není vhodný pro všechny. Neměly by ho zkoušet osoby s diabetem nebo jinými metabolickými poruchami, kardiovaskulárními onemocněními nebo rakovinou. Doporučen není ani pro děti, těhotné a kojící ženy, osoby s poruchou příjmu potravy v anamnéze a starší osoby.

Zdroj: runtastic.com, Mohammad Bagherniya, The effect of fasting or calorie restriction on autophagy induction: A review of the literature, 2018, Eric Ravussin, Increased Fat Intake, Impaired Fat Oxidation, and Failure of Fat Cell Proliferation Result in Ectopic Fat Storage, Insulin Resistance, and Type 2 Diabetes Mellitus, 2006
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz