Dieta na tento týden: Grapefruitová dieta pomáhá spalovat tuky a vede ke snížení hmotnosti

Zdroj: Shutterstock

Příznivci této diety tvrdí, že grapefruity pomáhají spalovat tuky a rychle vedou ke snížení hmotnosti již za 12 dní. Jenže pro jejich přesvědčení nejsou skoro žádné důkazy. Jak to tedy s grapefruitovou dietou je doopravdy?

Co je grapefruitová dieta?

Na rozdíl od jiných diet s jednou potravinou se grapefruitová dieta neskládá jen z grapefruitů. Dieta vyžaduje jídelníček bohatý na bílkoviny, který zahrnuje grapefruit nebo grapefruitovou šťávu u každého jídla.

Grapefruitová dieta slibuje rychlý úbytek hmotnosti díky tvrzení, že grapefruit obsahuje enzymy spalující tuky.
Navzdory neoficiálním důkazům neexistuje žádný výzkum, který by tvrzení o tomto enzymu spalujícím tuky, podporoval.

Studie Lisy Nackers sice zjistila, že tělesná hmotnost, obvod pasu a index tělesné hmotnosti (BMI) byly u konzumentek grapefruitů nižší ve srovnání s těmi, které je nekonzumovaly, ale nevyloučila vliv jiných faktorů.

Jak grapefruitovou dietu dodržovat

Existuje více verzí pokynů pro tuto dietu, ale podle té nejčastější by měla trvat 2 nebo 3 týdny. Hlavní je důraz na nízký obsah sacharidů a kalorií a vysoký obsah bílkovin.

Obecně platí, že lidé držící grapefruitovou dietu si mohou jídlo připravovat, jak chtějí, včetně koření, salátových dresinků nebo másla.

Na snídani si tak můžete dát dvě vařená vejce a dva plátky slaniny. K obědu třeba salát s dresinkem a libovolné maso v libovolném množství.

A ani k večeři se nemusíte omezovat, můžete si dát maso, salát, zeleninu, čaj nebo i kávu. Ke každému chodu si jenom musíte dát ½ grapefruitu, nebo 250 ml grapefruitového džusu.

Výhody

Zařazení nízkokalorických a vysoce výživných potravin, jako je grapefruit, do jídelníčku je dobrá volba nejen pro hubnutí, ale pro celkové zdraví. Jeden grapefruit obsahuje více než 60 % doporučené denní dávky vitaminu C.

Kromě úlohy ochrany imunitního systému má i další důležité živiny. Výzkum Mary Murphy ukazuje, že konzumace grapefruitů je spojena s vyšším příjmem hořčíku, draslíku, vlákniny a lepší kvalitou stravy.

Obsah vlákniny v grapefruitech může také přispět k tomu, že se budete cítit plnější a během dne sníte méně (což ukazuje například studie Candida Rebello), a to může pomoci při hubnutí.

Nevýhody

Neexistují žádné důkazy o enzymech spalujících tuky, které by byly s grapefruity spojeny. Rychlý, dočasný úbytek hmotnosti spojený s grapefruitovou dietou je pravděpodobně způsoben nízkým příjmem kalorií a sacharidů.

Nízkokalorické diety sice mohou vést k počátečnímu úbytku hmotnosti, ale málokdy jsou úspěšné pro ty, kteří usilují o dlouhodobé výsledky.

Dvanáct dní na takto omezeném plánu je sice možné, ale každodenní konzumace stejných potravin a tak málo kalorií by mohla vést k tomu, že někteří lidé nakonec plán opustí.

Zdroj: healthline.com, Mary M. Murphy, Consumption of grapefruit is associated with higher nutrient intakes and diet quality among adults, and more favorable anthropometrics in women, NHANES 2003–2008, 2014, Candida J. Rebello, Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety, 2015, Lisa M. Nackers, Effects of Prescribing 1,000 versus 1,500 Kilocalories per Day in the Behavioral Treatment of Obesity: A Randomized Trial, 2013
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz