Dieta baletek není o hladovění. Jejich jídelníček je zcela jiný, než byste čekali

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí si myslí, že baletky pro svá dokonalá taneční těla trpí. Jenže pokud i vy máte za to, že baletky hladoví a téměř nic nejedí, jste na omylu. Jejich jídelníček by vás možná překvapil, obvykle toho totiž snědí poměrně dost.

Být baletkou není jen o tom mít hubené tělo. Ženy i muži věnující se oboru musí být především velmi silní, mít pevné svaly i kosti a dostatek energie. A toho se rozhodně hladověním dosáhnout nedá.

Naopak je podle mnohých třeba jíst daleko více, než je běžné. Jinak totiž tělo fyzický nápor nemůže vydržet. Baletky mnohdy trénují i několik hodin denně a jejich život rozhodně není žádný med.

Všeho s mírou

K tomu, jak by taková dieta baletek měla vypadat, se v roce 2018 vyjádřila slavná hvězda Kristen Segin z New York City Corps. Ta pro časopis Birdie řekla, že jejím hlavním pravidlem je „všeho s mírou“.

„Lidé si myslí, že baletky jsou anorektičky, které se každému jídlu brání. Opak je ale pravdou. Jíst musíme mnohem více, než je normální. A proto je potřeba myslet na to, abychom měli všeho s mírou a dávali tělu stravu vyváženou,“ svěřila se.

Dokonce před samotným vystoupením se obvykle baletky musí podle jejích slov najíst, aby dokázaly ustát psychický i fyzický nápor na jevišti. „Já osobně si dávám před každým výstupem proteinovou tyčinku,“ říká.

Dodává, že její kolegyně velmi často jedí těsně před vystoupením například krůtí sendviče nebo banán. „Důležité je vždy poznat, jak vaše tělo na jídlo zareaguje. Někdo nedokáže s plným žaludkem podat pořádný výkon, a dát si tak může před baletem jen něco menšího,“ vysvětluje.

Jinak podle svých slov ale miluje Kristen italskou kuchyni a s radostí si po večerech vychutnává těstoviny s omáčkou nebo těstovinové saláty s tuňákem či kuřecím masem.

Odborně sestavený jídelníček

Obvykle mají baletky světového formátu vlastní poradce, kteří jim dokážou připravit jídelníček na míru. Ti radí především to, aby se baletky vyhnuly na snídani cereáliím a bílému pečivu. Doporučují naopak tmavé celozrnné pečivo, řecký jogurt a ovoce.

Oběd by měl být podle odborníků nabitý bílkovinami. Obvykle se skutečně jedná o salát, jak by si hodně lidí tiplo. Ovšem k zelenině je třeba doplnit maso. Obvykle rybí nebo kuřecí, často se přidávají také fazole a další luštěniny.

Největším jídlem dne bývá večeře, protože přes den se baletky věnují tréninku. Večeře by měla opět obsahovat co nejvíce bílkovin, což zajistí kuřecí maso, ryby a tofu. Na podporu svalové hmoty pak pomáhá zelenina typu brokolice a papriky.

Baletky podle odborníků dodržují často takzvané pravidlo 90/10. To znamená, že 90 % jejich jídelníčku by mělo být zdravého. To ovšem neznamená jen zeleninu a jogurty, mezi zdravá jídla se počítá právě i maso, pečivo a přílohy.

10 % pak mají baletky na vlastní zvolený dezert, kterým může být klidně i zmrzlinový pohár. Ve skutečnosti tak dieta baletek vůbec není tak krutá, jak by si možná kdekdo představil.

Zdroj: siluetadoleta.cz, sjidelnicek.cz/, ifarmacie.cz
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz