Dešťovou vodu můžete snadno uchovávat. Lze díky ní výrazně ušetřit

sud_na_vodu
Zdroj: Shuterstock

Dešťová voda je pro zálivku na zahradě mnohem vhodnější než voda z kohoutku. Je měkká, bez chlóru a zadarmo. Právě ekonomické hledisko a sucho posledních let jsou stále větším důvodem, proč lidé dešťovou vodu zachytávají.

Podzemní (detenční) nádrže k zachycení dešťovky

Nejlepším řešením pro zachycení vody z okapů rodinných domů jsou podzemní betonové a plastové nádrže, které se umístí v blízkosti domu do země. Mohou mít různý tvar a objem, klidně i 8 tisíc litrů. Tyto nádrže mohou mít také filtraci a vodu z nich lze užít i k úklidu nebo splachování toalety.

Podle způsobu využití vody stát dokonce přispívá na vybudování nádrže dotací.  Betonové nádrže jsou upřednostňované, protože u plastových je nutné udělat opatření proti sesuvu půdy. U těchto nádrží se vyplatí využít při budování osvědčenou firmu, aby byl zajištěný bezproblémový odběr vody.

Betonové nádrže jsou dražší, ale jejich funkčnost je zaručena na mnoho let. Ročně u nás v průměru spadne až 60 litrů vody na metr čtvereční a u velkých střech není problém během dne plného silných bouřek nasbírat stovky i tisíce litrů dešťové vody.

Velké povrchové záchytné nádrže (kontejnery) z plastu

Tyto plastové nádrže mohou mít objem i tisíc litrů a patří k nejoblíbenějším způsobům k zachycení vody. U velkého domu není problém naplnit během deštivého období i 3 nebo 4 nádrže. Ideální je jednu nádrž nechat pod okapem u domu a další umístit prakticky v blízkosti skleníků, pařenišť a záhonů.

Když se nádrž u domu naplní, ponorným čerpadlem se za několik minut dá voda pomocí zahradní hadice přečerpat do dalších nádrží. Jde také o velice ekonomické řešení. Nádrž u domu jde po obvodu osázet plazivými květinami a keři, aby nekazila estetický dojem zahrady. Drobné nečistoty zachytí filtr čerpadla.

Většina záchytných kontejnerů má i kohoutky, a tak není problém přelévat vodu do konví. Voda se v těchto nádobách ohřívá, což je pro zeleninové záhony a skleníky ideální.

Menší sudy ze dřeva i plastů

Chalupářům nebo majitelům menších zahrádek stačí pro zachycení vody i dřevěné sudy, které jsou navíc velmi dekorativní. Levné a praktické jsou sudy z plastů, které jdou propojit do sestavy jednoduchou hadicí a voda se po naplnění jedné nádrže přelévá samospádem do další nádrže.

Lze výrazně uspořit za vodu

Jak uvádí Bonacasa, s velkou nádrží v zemi, která může mít širší využití, lze ušetřit až 15 tisíc korun ročně.

Sbírání dešťové vody nemusí být nutně spojené jen s rodinným domem. Dešťovku si lze v omezeném množství odchytávat třeba na balkoně do malých záchytných nádrží a využívat jí k zalévání pokojových květin nebo třeba bylinek na balkoně.

Zdroj: Prima zahrady, AAzdraví, Bonacasa

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz