Čokoládové brownies: vynikající dezert, který si lze připravit originálně

Yummy brownies
Brownies (zdroj: samphotostock.cz)

Čokoládové brownies patří mezi dezerty, které se i u nás těší stále větší oblibě. Při jejich výrobě přitom můžete využít i dosti originální receptury.

Původ dezertu

Američané rádi mlsají. Není tedy divu, že spousta světoznámých sladkostí pochází právě ze Spojených států. Mezi nejznámější přitom určitě patří právě brownies, tedy čokoládový dezert, jehož počátky lze dohledat už na konci 19. století, a to v kuchařce Boston Cooking – School Cook Book. Recept se ovšem ještě v následujících letech vyvíjel a ustálil se až na počátku 20. století.

Kde čokoládové brownies ochutnat?

Brownies se u nás v posledních letech začínají stále více dostávat do obecného povědomí. V současné době si tak tento dezert můžete pořídit v řadě obchodů, kde ale má různorodou kvalitu. V Severní Americe se vyskytuje na jídelním lístku kaváren a restaurací, což je stále běžnější i u nás. Kromě toho si jej můžete připravit doma, protože příprava není nijak náročná.

Základní ingredience

Jedná se vlastně o rozpuštěnou a znovu upečenou čokoládu, která by měla být co nejkvalitnější, tzn. obsahovat co nejvíce kakaa. Při výrobě této dobroty bývá využívána rovněž hladká mouka, máslo, vejce, cukr anebo prášek do pečiva. Uplatnění často nacházejí i různé druhy ořechů, rozinky a někdy dokonce i smetanový sýr. Existují přitom i originální receptury (viz níže).

Čokoládové brownies z hlediska zdraví

Sladkosti nebývají obecně považovány za nejzdravější, protože obsahují spoustu rafinovaného cukru, což platí především pro kupované produkty. Doma si je ale můžete vyrobit z kvalitních ingrediencí. Samozřejmě se tedy nesmíte soustředit na cenu a pořídit si ty nejlevnější suroviny. Pokud se trochu plácnete přes kapsu, nejenže budou zdravější, ale také chuťově vynikající.

Zajímavosti o brownies

  • Tento dezert někdy nese také název Boston Brownie, což značí, že může pocházet z hlavního města amerického státu Massachusetts.
  • V Bostonu ale zřejmě vznikl jen předchůdce a receptura, jak ji známe dnes, možná pochází z města Bangor ve státě Maine.
  • V současné době lze najít spoustu netradičních receptů. Připravit si tak např. můžete pikantní skořicové brownies s chilli.
  • Existují také tzv. white brownies, při jejichž výrobě je používána bílá čokoláda.
  • Tento dezert je vynikající s mlékem, konzumován je se zmrzlinou, přelitý šlehačkou, posypaný moučkovým cukrem anebo potáhnutý fondánem.
Přidat na Seznam.cz