Co patří na kompost: Pytlíky od čaje i pivo přidat můžete, jiným surovinám se ale vyhněte

Zdroj: Shutterstock

Víte, co všechno patří do kompostu? Pokud posečete zahradu, je jasné, že tráva z ní skončí právě na něm. Stejně tak většina lidí ví, že do kompostu může hodit většinu slupek od ovoce a zeleniny. Jak je to ale třeba s pečivem, pivem nebo pytlíky od čaje?

Pokud se doma snažíte třídit odpad a navíc vytvořit ze zbytků přírodní hnojivo, kompost je tím správným řešením. Následující článek by vám měl zodpovědět většinu vašich otázek ohledně toho, co na kompost patří, a co naopak ne. Víte například, zda se do něj mohou vyhazovat zbytky masa?

Zbytky jídla, maso a kosti

Do kompostu patří slupky od ovoce a zeleniny. A to jak klasických českých plodů, tak například i tropického ovoce, jako je ananas nebo mango. Ty se velmi rychle rozkládají a půdě dodají řadu potřebných látek, uvádí Fruitstand.

Stejně tak můžete kompostovat také vaječné skořápky, které obsahují hodně vápníku. Ten najdete i v kostech od masa, ty se ale naopak kompostovat nedoporučuje, protože se špatně rozkládají a navíc mohou přilákat divoká zvířata.

Zbytky masa a dalších mastných jídel je možné kompostovat, mělo by k tomu ale docházet za určitých pravidel na místech k tomu určených. Do domácího kompostu je proto nedávejte, kvůli vysokému obsahu tuku by půdě mohly uškodit, varuje Better Homes & Gardens.

Pivo a pytlíky od čaje

Velmi častým dotazem podle českého webu Kompostuj bývá, zda lze do kompostu nalít zvětralé pivo.

„Alkohol určitě neublíží organismům v kompostu, nehledě na to, že kvasinky (bakterie – tedy rozkladači) jsou obsažené i v pivu a naopak podpoří fermentaci kompostovaného materiálu v kompostu,“ uvádí server.

Stejně tak se dají kompostovat například i pytlíky od čaje. Látky v nich se rozloží společně s papírovým pytlíkem a do půdy dodají jenom pozitivní látky.

Dejte si ale pozor na kompostování pečiva. To sice můžete do kompostu dát, je ale vhodné ho rozlámat na menší kousky, aby se rychleji rozložilo. Zároveň je také dobré hlídat, zda nepřilákalo nějaká divoká zvířata.

Do kompostu dále můžete bez obav přidat například ostříhané vlasy, chlupy, kávový lógr, rostliny, šišky, vařenou rýži nebo těstoviny, radí The Spruce.

Zdroj: The Spruce, Better Homes & Gardens, Help me Compost, Fruitstand, Kompostuj

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz