Co je psyllium? Typ vlákniny, který má na naše zdraví pozitivní vliv

Zdroj: Shutterstock

Pojem psyllium se velmi často skloňuje zejména ve zdravé stravě. Zajímají se o něho nejen ti, kteří se snaží stravovat zdravě, ale i ti, kteří chtějí zhubnout.

Co je psyllium vlastně zač? Jakým způsobem nám prospívá? Má nám co nabídnout? A jak ho správně používat? Na všechny otázky si odpovíme v následujících řádcích.

Co je to psyllium?

Psyllium je podle webu Verywell Health forma rozpustné vlákniny pocházející z plev psyllia. Tato rostlina je původem z Asie a roste většinou v Indii, ale lze ji nalézt po celém světě.

Web Lékárna trochu blíže specifikuje psyllium jako semínko jitrocele indického. Indická medicína jej už po více jak 2 000 let aktivně využívá k řešení zdravotních neduhů.

Jaké jsou účinky psyllia?

Co všechno psyllium dokáže? Není toho zrovna málo, co lze tomuto druhu vlákniny přičíst k dobru. Například snižuje hladinu cholesterolu i tělesnou hmotnost. Pomáhá při průjmu, snižuje krevní tlak i plynatost.

Podle webu Zdravý den pomáhá psyllium pročistit střevní stěny od zbytku potravin, změkčuje stolici, pomáhá při hyperglykémii a využívá se i jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Má nějaké vedlejší účinky?

Asi jako se vším, ani s psylliem se to nesmí přehánět. I když je toho hodně, v čem nám může být nápomocné, pokud si nedáte pozor na dávkování, můžete si zadělat na nepříjemné potíže.

Web Verywell Health například varuje před zácpou a nepříjemnými křečemi v případě, kdy budete konzumovat více nežli doporučené množství psyllia.

U někoho se dokonce na tento typ vlákniny může objevit alergická reakce. Ta se projevuje kopřivkou či vyrážkou, svěděním, bolestmi žaludku, nevolností či dokonce zvracením.

Zvyšuje pocit sytosti a napomáhá při hubnutí

Psyllium je velmi často spojováno s redukcí hmotnosti, a to z jednoho prostého důvodu: navozuje pocit plnosti na delší dobu, kdy nemáte pocit hladu, a tím pádem toho méně sníte.

Tuhle myšlenku potvrzuje i web Medical News Today, který zmiňuje, že psyllium může kontrolovat chuť k jídlu a napomáhat úbytku hmotnosti.

Jak často psyllium užívat?

Psyllium se nejčastěji prodává v podobě prášku, seženete jej v lékárně. Setkat se s ním ale můžete i ve formě kapslí.

V práškové formě se užívá ráno nalačno, kdy se jedna až dvě lžičky rozmíchají ve vodě. Užívat jej ale lze i po každém jídle, či hodinu před jídlem.

Zdroj: verywellhealth.com, lekarna.cz, zdravyden.cz, verywellhealth.com, medicalnewstoday.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz