Krkonošské kyselo bylo tradičním pokrmem našich předků. Prosté jídlo horalů si zamilujete po první lžičce

Zdroj: Shutterstock

Z krkonošských hor pochází pokrm, který se dnes nepřipravuje tak často, jak by si zasloužil. Když před starší generací zmíníte pravé krkonošské kyselo, zahlédnete jiskřičky v očích, a kdo ví, třeba se někdo jen při pouhém pomyšlení mlsně olízne.

Krkonošské kyselo bývalo tradičním pokrmem našich předků. Přezdívalo se mu prosté jídlo drsných horalů a věřte tomu, nebo ne, dneska se tahle klasika opět dostává do popředí. Připravte si ji doma i vy, zamilujete si ji na první ochutnání.

Správná hospodyňka byla vždy připravena

Dneska si jen málokdo z nás dokáže představit, s jakou pokorou a úctou dříve lidé žili. A to s pokorou nejen sami k sobě, ale i k surovinám a pokrmům, které připravovali.

Správná hospodyňka byla vždy připravena. Na kamnech jí nesměl chybět hrnec přezdívaný kyselák, ve kterém bylo vždy připraveno řídké kysané těsto.

Web Liberec rozhlas dodává, že spořivé hospodyňky do těsta přidávaly i tvrdé chlebové kůrky. Pojmenování kyselo vzniklo proto, že se tento „záděl“ těsta, a mnohdy i kůrek chleba, nechával kysat.

Dříve samostatný pokrm, dnes polévka

I když dříve krkonošské kyselo zastávalo roli samostatného pokrmu, na kterém si lidé pochutnali kdykoli během dne společně s chlebem či bramborami na loupačku, dnes je to trochu jinak.

Magazín Recepty udává, že dnes krkonošské kyselo vnímáme spíše jako polévku. Navzdory přídomku krkonošské se tenhle pokrm připravoval nejen v Krkonoších, ale také na severu a na severovýchodě Čech.

Jak si ho připravit doma

Dostali jste chuť na poctivé krkonošské kyselo? Na jeho přípravu potřebujete: 250 g celozrnné mouky, 250 ml vody, 50 g sušených hřibů, 400 g brambor, 4 vejce, cibuli, máslo, pažitku, kmín, sůl a pepř.

Web Prima FRESH radí s přípravou chlebového kvásku, na kterém není nic složitého. Nejdříve mouku smíchejte s teplou vodou a poté ji nechte 24 až 48 hodin odstát pod utěrkou. V jiné nádobě namočte houby a nechte je alespoň den máčet.

Brambory oloupejte, pokrájejte a uvařte doměkka. Vodu z hub cca 10 minut zavařte, postupně do houbového vývaru přidávejte chlebový kvásek, posléze nechte vařit cca 20 až 30 minut. Uvařené brambory přidejte do polévky. Na másle orestujte najemno pokrájenou cibulku dosklovata, přilijte k ní rozmíchaná vejce a připravte míchaná vajíčka, do kterých v závěru přidejte pažitku. Míchaná vejce poté dejte do talířů a zalijte polévkou.

Zdroj: liberec.rozhlas.cz, magazin.recepty.cz, Fresh.iprima.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz