Co je DASH Dieta? Provedeme vás vědeckým plánem na snížení krevního tlaku

Zdroj: Shutterstock.com

Máte problém s vysokým krevním tlakem? Rozhodně nejste jediní. Krevní tlak se vám nezvedne jen v případě, kdy vás někdo vytočí do běla. Mnozí z nás tímto zdravotním problémem trpí dlouhodobě.  

Vysoký krevní tlak rozhodně není stav, který byste měli brát na lehkou váhu. Ve většině případů se poškození způsobené vysokým krevním tlakem objeví v průběhu času. Jedním ze způsobů, jak můžete krevní tlak snížit, je začít dodržovat DASH dietu. 

Proč je vysoký krevní tlak problém? 

Vysoký krevní tlak poškozuje tepny, které se mohou ucpat a bránit průtoku krve do srdečního svalu. Mimo jiné může způsobit ucpání nebo prasknutí krevních cév, které zásobují mozek krví a kyslíkem a tím dojde k mrtvici. 

Vysoký krevní tlak je také rizikem srdečního selhání. „Zvýšená pracovní zátěž způsobená vysokým krevním tlakem může způsobit, že se srdce zvětší a nedodává tělu krev,“ doplňuje heart.org.  

Co je DASH dieta? 

DASH je zkratka pro Dietary Approaches to Stop Hypertension. „DASH dieta je plán zdravého stravování navržený tak, aby pomohl při léčbě nebo prevenci vysokého krevního tlaku,“ vysvětluje mayoclinic.org

Tato dieta zahrnuje potraviny, které jsou bohaté na draslík, vápník a hořčík. Tyto živiny pomáhají kontrolovat krevní tlak. 

DASH dieta naopak omezuje potraviny s vysokým obsahem sodíku, nasycených tuků a přidaných cukrů. 

Není to dieta na hubnutí 

Slovíčko „dieta“ si spojujeme s hubnutím, to ale není primárním cílem této diety, která je trvale hodnocena jako nejlepší dieta.  

Na rozdíl od módních diet, které vyžadují extrémní omezení kalorií nebo skupin potravin bez vědeckých důkazů podporujících jejich účinnost, je cílem DASH diety přijmout dietní změny, které jsou flexibilní a zakořeněné v osvědčených výživových doporučeních. 

Pro koho je vhodná? 

„Dieta DASH byla vyvinuta speciálně za účelem pomoci lidem snížit vysoký krevní tlak a je podporována Národním institutem srdce, plic a krve, který je součástí Národního institutu zdraví,“ píše everydayhealth.com

Hodnoty krevního tlaku vyšší než 130 milimetrů rtuti (mmHg) pro systolický krevní tlak  a vyšší než 80 mmHg pro diastolický jsou považovány za vysoké. 

Základní pravidla stravování u DASH diety 

Dieta má v zásadě poměrně jednoduchá pravidla. Doporučuje jíst více ovoce, zeleniny a nízkotučných mléčných výrobků.  

„Omezte potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, cholesterolu a trans-tuků,“ dále doporučuje webmd.com.  

Jezte více celozrnných potravin, ryb, drůbeže a ořechů. Omezte sodík, sladkosti, slazené nápoje a červené maso. 

Zdroj: heart.org, mayoclinic.org, everydayhealth.com, webmd.com 

Autor: Karolína Nezbedová 

Přidat na Seznam.cz