Cidre: kvašený jablečný nápoj, který prospívá zdraví

Cidre, alkoholický nápoj z jablek
Cider z jablek

Cidre (čti sídr) je lehce alkoholický nápoj z jablek, jenž chutná a zároveň může být prospěšný pro naše zdraví. Jaký je ale jeho původ a kde jej můžete ochutnat? A jak se vlastně liší od nápoje s názvem cider? Odpovědi na tyto otázky naleznete níže.

Původ kvašeného jablečného moštu

Kvašený jablečný mošt se vyráběl již v antickém období, nicméně se předpokládá, že byl oblíbený již v předešlých dobách, a to na různých místech světa. V Evropě se v každém případě připravoval i nadále, neboť zprávy o něm jsou známy také z období Karla Velikého, tedy z počátku středověku. Franský král a první římský císař ovládal především západní část Starého kontinentu. Cidre je přitom dodnes populární zejména v západní Evropě, a to především na britských ostrovech, Pyrenejském poloostrově a ve Francii. Na druhou stranu je znám i jinde, v ČR např. pod názvem jabčák.

Kde můžete cidre ochutnat?

Cidre si lze v České republice pořídit bez větších problémů. Ovšem pozor! Je rozdíl mezi nápojem, který se nazývá cidre (sídr) a cider (sajdr). O tom se ale rozepíšeme až v následujícím odstavci. Nyní stačí zmínit, že cidre v ČR vyrábí hned několik výrobců jako např. Cidrerie ze Všenor, která využívá lokální jablka. V Praze lze navštívit i první specializovaný cider bar u nás, který nese název InCider Bar. Objednat si jej lze také ve specializovaných internetových obchodech.

Cidre vs. cider. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

V České republice je kvašený jablečný mošt ze zahraničí známý spíše jako cider. Tento název se nicméně týká anglické varianty, která se nechává kvasit dosti krátkou dobu (pouze několik týdnů), může obsahovat dochucovadla a aditiva a blíží se spíše pivu. Zato cidre je název používaný především ve Francii a způsob výroby se výrazně liší. Doba zrání této verze je totiž o hodně delší (půl roku až osm měsíců), navíc neobsahuje žádná dochucovadla ani přídatné látky a charakteristická je i díky dozrávání v láhvi, čímž se tvoří přirozená perlivost. Podobá se tedy šumivému vínu, minimálně způsobem výroby.

Vliv cidru na naše zdraví

Jak je patrné z předešlých řádků, cidre je stoprocentně přírodní nápoj, takže na rozdíl od britské varianty jde o zdravé pití. Neprochází totiž procesem pasterizace (metoda konzervace potravin), takže obsahuje značné množství účinných látek. Jedná se především o vitamíny a polyfenoly. Díky tomu má velmi zajímavé antioxidační vlastnosti. Působí tedy proti škodlivým účinkům oxidačních procesů v organismu. Nesmíme však zapomínat, že jde o alkoholický nápoj. Pokud jej tedy nebudete konzumovat v přiměřeném množství, jeho pozitivní účinky budou přebity negativními.

Zajímavosti o cidru

  • Kvašený jablečný mošt se nazývá jabčák, cidre či cider, ale existují i další názvy. Ve Španělsku se kupříkladu označuje sidra, v Německu Apfelwein a v USA hard cider.
  • Obsah alkoholu v cidru se dosti liší. Někdy má jen něco málo přes 1 %, jindy může mít i 8,5 %.
  • Již jsme zmínili, že cidre je označení kvašeného jablečného moštu ve Francii. Zde se přitom vyrábí zejména v oblastech Bretaně a Normandie, a to z lokálních odrůd jablek.
  • V regionu Normandie se vyrábí i tradiční jablečná pálenka calvados. Co má se cidrem společného? „Pouze“ to, že vzniká destilací tohoto nápoje.
  • Cidre existuje v několika variantách. Můžete tak ochutnat polosuchý (Demi Sec), suchý (Brut) či sladký (Doux). Navíc si lze dát i některé speciální druhy, neboť se občas vyrábí z broskví nebo hrušek, ačkoli se o pravý cidre vlastně nejedná.
Přidat na Seznam.cz