Chyby v jídelníčku, kvůli kterým nemáte energii

Zdroj: Shutterstock

Cítíte se unavení a bez energie? Dochází vám šťáva a vy nevíte, co se to s vámi děje? Málokdo si to dokáže spojit, ale i skladba našeho jídelníčku může ovlivnit množství energie, se kterou naše tělo pracuje.

Věřte tomu, nebo ne, ale mnoho lidí dělá ve své stravě nejednu chybu. A právě tyhle chyby se mohou podepsat na vaší energii. Pojďme je společně odhalit, možná zjistíte, že je děláte i vy.

Vaše strava je založena jen na zelenině

Většina lidí si myslí, že zdravě se dá žít jen za předpokladu, že je většina jídelníčku tvořena zeleninou. Bohužel to ale není tak úplně pravda.

„Ve své praxi se často setkávám s tím, že klienti jsou přesvědčeni o tom, že zhubnout lze pouze tehdy, když budou jíst téměř jen zeleninu, případně malé množství ovoce. Samotná zelenina však netvoří hlavní jídlo. Chybí vyváženost jednotlivých živin, jako jsou bílkoviny, komplexní sacharidy, tuk i mikroživiny,“ vysvětluje hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse Věra Burešová pro deník iDnes.

Jíte příliš mnoho sladkostí

Kdo by si občas nedal něco hříšně sladkého, že? Sladké je přece dobré na nervy, saháme po něm například tehdy, když nás někdo naštve nebo máme den blbec.

Jenže nadmíra sladkostí v jídelníčku nevede jen k tomu, že začnete přibírat na váze. Dalším negativem může být fakt, že se budete cítit unavení a s energií budete na nule.

Necháváte tělo hladovět

To je častá chyba, zejména vyskytující se v době, kdy se rozhodneme zkusit některou z mnoha diet. Chceme zhubnout a máme pocit, že k vysněné váze nás dovede jen fakt, že budeme tělo trápit hladovkou.

Takhle to ale nefunguje, ba spíše naopak. Tělo potřebuje palivo, aby mohlo fungovat a mimo jiné také spalovat. Pokud ho trápíte hladem, nemůžete se divit dvěma věcem – že nehubnete a že jste pořád unavení.

Špatně skládáte stravu

Další chybou v jídelníčku, která často stojí za nedostatkem energie, je nevyvážené množství živin. Jinými slovy se například přecpáváte sacharidy, zatímco bílkoviny máte na minimu.

Je důležité nad jídlem přemýšlet a dodat tělu všechny důležité živiny, které potřebuje – tedy jak sacharidy, tak bílkoviny i tuky.

Zdroj: iDnes, prozeny.blesk.cz, vimcojim.cz

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz