Chermoula: Marocká směs koření pro milovníky ostřejšího jídla

Zdroj: Shutterstock

Pokud milujete zahraniční jídlo a rádi zkoušíte nové chutě, nejspíš jste už slyšeli mnoho podivných názvů jídel. Byla mezi nimi ale i chermoula? Na první dobrou to nezní jako něco lákavého, ve skutečnosti jde ale o vynikající směs koření, která je základem marocké kuchyně.

Co kraj, to jiný mrav. Toto pořekadlo je možná pro někoho klišé, je ale třeba uznat, že dává smysl a má v mnohém pravdu. Ať už navštívíte severské země, tropické státy, kam se jezdí na dovolenou, nebo třeba i jen Slovensko, které od nás oddělují pouze jediné hranice, objevíte jídla, o kterých jste možná nikdy neslyšeli.

Chermoula je jedním z nich. Tato směs koření pochází z Maroka, v Africe je ale spojována s celou řadou zemí. Patří k nim například i Tunisko a Alžírsko, které se bez této ingredience v kuchyni prakticky neobejdou.

Ostrá a výrazná marináda

Chermoula je směs, do které se v afrických zemích nakládá nejčastěji maso, někdy se ale používá i na zeleninu. Jde o směsici koriandru, citronové šťávy, česneku, čerstvého chilli, pepře, soli, petržele a kmínu, do které se často přidává také cibulový prášek.

To vše se obvykle prodává buď sušené, nebo už smíchané s olivovým olejem jako marináda. Ta by nikdy neměla být příliš řídká, jde spíše o jakousi pastu, do které se maso obaluje a v níž se pak několik hodin marinuje, uvádí Delighted Cooking.

Jedna zelená pasta, mnoho různých jídel

Vzhled chermouly také není nijak lákavý. Jde o podivnou zelenou pastu, která vlastně ani nevoní nijak typicky, protože se v ní mísí vůně všech bylin a žádné z nich by se nemělo dostávat převahy.

Nicméně i když to všechno nezní jako něco, co byste ve své kuchyni chtěli využít, ve skutečnosti je chermoula směsí koření, která se dá použít prakticky při tvorbě jakéhokoli marockého jídla.

Server Epicurious představuje jen některé z nich, už při popisu pokrmů se ale člověku sbíhají sliny a začíná uvažovat nad tím, že možná marináda až tak špatná nebude. Prvním příkladem je třeba marinovaný steak.

Maso se v chermoule nechá uležet zhruba 10 hodin v lednici, druhý den se pak obaluje v jogurtovém dipu a peče do šťavnata. Jako příloha se k němu podávají pečené brambory a jde o jedno z velmi oblíbených afrických jídel.

Chermoula se dá ale používat také jako marináda právě na samotné brambory, na ryby, na kuřecí maso, nebo i na zeleninu. Vynikající je v ní nakládaná cuketa, vegetariáni pak ocení třeba i tofu v ostřejší marinádě.

Server Delighted Cooking upozorňuje, že pokud si chcete vytvořit chermoulu doma, je nutné dodržovat stejné poměry všech surovin a nedávat žádnému koření přednost před jiným. A zlaté pravidlo na závěr zní, že všeho moc samozřejmě škodí. Maso by se tak mělo marinovat jen v tenké vrstvě, nikoli v litrech marinády.

Zdroj: Tasting table, Epicurious, Delighted Cooking, NPR

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz