Cestu letadlem si zpříjemněte rychlou svačinkou. Pozor na povolený objem tekutin

Zdroj: Shutterstock

Cestování letadlem je podřízeno celé řadě pravidel, kterým podléhá i povolený objem tekutin a výběr potravin. Jelikož na palubě většiny letadel jídlo nedostanete, a pokud ano, tak za přemrštěné ceny, je dobré se na cestu vybavit.

Pozor na povolený objem tekutin

 Všechny tekutiny, což znamená nápoje, ale i kečup, jogurty, nebo kosmetické přípravky musí být v lahvičce o maximálním objemu 100 ml.

Všechny lahvičky s tekutinami a tekutějšími potravinami a přípravky se musí vejít do jednoho plastového uzavíratelného sáčku o objemu maximálně 1 litr. Na jednu osobu je pak povolen jeden sáček.

Jak dostat nápoje na palubu

Pokud jsou tekuté potraviny již na sendviči nebo salátu, které jsou bezpečně zabaleny v příručním zavazadle, kontrolou projdete.

Abyste při letu netrpěli žízní, doporučujeme si s sebou vzít láhev nebo termosku a před odletem si její obsah doplnit. Nápoje si můžete také koupit v Duty Free obchodech, kde vám je dají do speciálně označené tašky.

Mléko, džusy a výživa pro vaše děti jsou povoleny, pokud jsou v přiměřeném množství, což znamená v množství odpovídající době letu. Zásoby na týdenní dovolenou vám asi neprojdou.

Berte ohled na spolucestující

Následující potraviny nejsou na palubě letadla zakázané, ale doporučujeme se jejich konzumaci vyhnout, minimálně tím zpříjemníte let ostatním.

Nevhodné jsou potraviny se silným aroma, například tuňák, vaječný salát, plesnivé sýry nebo kari. Vynechejte také věci, které se mohou vylít či vysypat na vás či vaše spolucestující, jako jsou jogurty, horké polévky nebo loupané ořechy.

Potraviny, které projdou přes kontrolu

Pro pevné potraviny neplatí žádná omezení, pokud předtím nevykoupíte celý obchod. Potraviny musí být zabalené nebo v nádobě. Neoloupané přírodní potraviny jako je ovoce, jsou v pořádku, ale napůl snědené ovoce musí být zabalené.

Zde je několik druhů občerstvení, které můžete snadno pronést přes bezpečnostní kontrolu:

  • sendviče – (zabalené)
  • ovoce – (banány, jablka, pomeranče atd.)
  • tvrdý sýr – (zabalený)
  • müsli tyčinky
  • sušenky
  • pečivo
  • chipsy

Vlastnoručně vyrobený sendvič nabízí uklidňující chuť domova. Pečivo se semínky je skvělé na dlouhé lety, protože vás zasytí a je plné bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a živin.

Nádoba s čerstvě nakrájeným ovocem může být v nadmořské výšce čistým potěšením, protože nabízí dávku přirozené sladkosti a hydratace. Sušené ovoce sice neobsahuje tolik vody, ale i tak má dostatek fruktózy, která vám pomůže ukojit chuť na sladké.

Nemůžete se rozhodnout, zda si s sebou vzít něco slaného, nebo sladkého? Vytvořte si směs oříšků, semínek, kousků sušeného ovoce a čokoládových lupínků.

Snadný recept na konec

Zdravou alternativou pro chipsy mohou být sezamové okurky. Tyto slané plátky jsou chutné a velmi snadné na přípravu – ideální volba pro osvěžující svačinu podobnou salátu, kterou lze snadno sníst i v letadle. Uchovávejte je v sáčku nebo malé nádobě.

Do velké mísy dejte 2 nakrájené okurky, 1 lžíci sezamového oleje, 1 lžíci sezamových semínek, špetku soli a malou špetku pepře nebo chilli vloček. Vše promíchejte a podle potřeby dosolte. Vyjměte plátky okurky a zabalte je.

Zdroj: scottscheapflights.com, toprecepty.cz, showit.co, washingtonpost.com, afar.com

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz