Červenou řepu má v kuchařském repertoáru i Zdeněk Pohlreich. Pro své příznivé vlastnosti by neměla chybět v žádné kuchyni

carpaccio
zdroj: Shutterstock

Svou zářivě červenou barvou kořene, kterou zdobí sytě zelené listy, upoutá tato zelenina už na zahrádce, kde se jí daří bez větší péče a vyroste prakticky kdekoliv. V zahrádkářském sortimentu je celá škála odrůd a všechny mají bohatou a zemitou chuť a obsahují řadu prospěšných látek.

O celé řadě prospěšných složek se zmiňuje populární uznávaný magazín WebMd, který vychvaluje nejen kořen řepy, ale i listy, které jsou plné antioxidantů. Ty působí preventivně pro zdravou činnost srdce, brání poškození buněk a zpomalují jejich stárnutí.

Červenou řepu by měli co nejčastěji vyhledávat hlavně sportovci

Tuto dostupnou zeleninu by si měli dopřát i sportovci a lidé vykonávající fyzicky náročnou práci, protože prospívá nejen funkci srdce, ale i plícím. Oxid dusnatý, který je v řepě obsažený, zvyšuje průtok krve do svalů. Právě pro sportovce je ideální konzumace v syrovém stavu a ideální je šťáva z čerstvé červené řepy. Tento oxid rovněž uvolňuje a rozšiřuje cévy, čímž reguluje krevní tlak a snižuje riziko vzniku mrtvice.

O červené řepě se také mluví jako o potravině, která přirozeným způsobem posiluje imunitní systém. Jako každá zelenina i řepa je bohatá na vlákninu, která prospívá průchodnosti střev, zlepšuje trávení a je prevencí proti zácpě. Je také zdrojem draslíku, manganu, vitamínu C a vitamínu A.

Pro vysoký obsah oxalátů se tato zelenina nedoporučuje konzumovat lidem, kteří mají problémy s ledvinovými kameny. Vyhnout se jí musí i nemocní s dnou.

Jak snadno připravit červenou řepu

V české kuchyni se řepa už tradičně nakládá do sladkokyselého nálevu a podává se jako příloha. Výborné jsou i pečené kořeny, které se před konzumací jen zlehka pokapou olivovým olejem. Červený kořen je také součástí ruského boršče.

I tepelně zpracovaná řepa má celou řadu prospěšných látek, nejlepší je však syrová. Jednoduše se listy i kořen mohou použít jako součást zeleninových salátů.

Carpaccio z červené řepy podle Zdeňka Pohlreicha

Na tuto delikatesu si připravte dvě červené řepy, 1 dl olivového oleje, 2 polévkové lžíce medu, 1 lžíci cukru, 2 lžíce vinného octa, 3 lžíce pomerančového džusu, 1 lžíci sójovky, hrst piniových semínek, kousek čerstvého zázvoru, 150 g čerstvého kozího sýra, sůl, pepř a tymián.

Snadná a rychlá příprava

Uvedený recept, který nabízí magazín Apetit, má jediný složitější krok. Tím je nakrájet oloupanou čerstvou řepu na velmi tenké plátky.

Potom už stačí jen na marinádu svařit sůl s cukrem, přidat med, pepř, olej, džus, tymián, sójovou omáčku a vše rozšlehat. Čerstvý zázvor se nastrouhá a vymačká se z něj šťáva, která se přidá k marinádě.

Plátky řepy se naloží do marinády alespoň na 12 hodin, ale můžete tak učinit i na dva dny. Servírují se pak rozložené na talíři, posypané kousky sýra a opraženými piniovými semínky.

Zdroj: Apetit, Web Md, healthline

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz