Bustrengo: největší vánoční dobrota v nejmenší republice Evropy

Bustrengo

Pokud hledáte tipy na sladké vánoční dobroty, které u nás nejsou moc typické, a téměř nikdo je nezná, můžete se letos zaměřit na sanmarinské bustrengo. Určitě si pochutnáte!

Kde všude je bustrengo oblíbené?

Bustrengo je tradičním sladkým pokrmem v nejmenší republice na evropském kontinentu, tedy v San Marinu. Ačkoli se zde konzumuje celoročně, jedná se zároveň o tradiční vánoční pochoutku. Oblíbená ovšem není pouze v sanmarinské republice, ale také v sousedním italském regionu Emilia-Romagna, jehož hlavním městem je Bologna. Podobné pokrmy se navíc připravují i jinde v Evropě.

Ingredience na bustrengo

V San Marinu se bustrengo často konzumuje k štědrovečerní večeři, resp. jako sladký dezert po hlavním jídle. Základem tohoto koláče je pšeničná mouka, polenta, strouhanka, cukr, olivový olej, med, mléko a vejce. Typickou chuť mu ovšem dodávají rovněž jablka, skořice, sušené fíky, rozinky, stejně jako citrónová a pomerančová kůra.

Tradiční příprava bustrenga

Bustrengo se především dříve připravovalo specifickým způsobem. Tradiční příprava zahrnovala pečení v krbu, a to v měděném hrnci s konkávním víkem, kam se umísťovaly žhavé uhlíky. To zaručovalo, že se koláč pekl na obou stranách současně. Pokud krb nemáte, nic se neděje, v současné době se bustrengo často připravuje jednoduše v troubě.

Bustrengo a zdraví

Bustrengo se řadí mezi sladké pokrmy, takže k nejzdravějším jídlům určitě nepatří. Použijete-li ovšem kvalitní suroviny, tedy např. třtinový cukr, extra panenský olivový olej anebo syrové, neupravené mléko, hned se bude jednat o zdravější dobrotu. Ta navíc obsahuje ovoce a je poměrně sytá, takže jí naráz příliš nesníte, což zabraňuje přejídání.

Zajímavosti o bustrengu

  • Bustrengo skutečně pochází z nejmenší republiky Evropy. Vatikán a Monako jsou sice menšími státy než San Marino, jedná se ale o monarchie.
  • Některé země mají podobné vánoční koláče s ovocem. Za zmínku stojí milánské panettone, německá štóla anebo Bara birth z Velké Británie.
  • V San Marinu se k bustrengu často pijí sladká vína. Po štědrovečerní večeři tedy můžete rovněž vyzkoušet tuto kombinaci.
  • I když si bustrengo zamilujete, skutečně budete mít problém zkonzumovat větší množství. Tento koláč je doopravdy velmi zasycující.
Přidat na Seznam.cz