Bunny Chow: Africké jídlo ve vydlabaném bochníku jako nástroj proti rasové diskriminaci

Zdroj: Shutterstock

Bunny Chow je pokrm původem z Durbanu – třetího největšího města v Jižní Africe. Svým názvem, který v překladu znamená králičí jídlo (někde se překládá jako „králičí čau“), mnohé na první dobrou odradí.

Pokud jde ale o chuť tohoto jídla, kdo jej někdy zkusil, musel svůj názor na rozporuplné pojmenování přehodnotit. Ono to totiž po chuťové stránce není vůbec špatné.

Jedno z nejcennějších jídel v Jižní Africe

Mluvíme o pouličním jídle. Právě na ulici totiž na něj můžete natrefit, a pokud v sobě najdete dostatek odvahy, pak jej i ochutnat.

Původ tohoto pokrmu byl v již zmíněném Durbanu. „Pochází od indických dělníků žijících v Durbanu,“ vysvětluje travlinmad.com.

Datuje se do devatenáctého století a ve své podstatě jde o vydlabaný bochník chleba, který se naplnil směsí mletého králičího masa, zeleninou a dalšími složkami.

Existuje také vegetariánská verze Bunny Chow, ve které, jak logicky očekáváte, nenajdete maso, ale pouze kombinaci brambor, fazolí, cizrny a dalších druhů zeleniny.

Trochu jiná legenda

Trochu jiná povídačka o vzniku pokrmu známém jako Bunny Chow vypráví, že vzniklo jako způsob prodeje jídla černochům.

„Tito lidé nesměli během apartheidu jíst v určitých restauracích,“ upřesňuje npr.org. Vymyslel se proto způsob, jak jim jídlo prodat, aniž by museli vstoupit do restaurace.

Apartheid byl systém, který byl formálně zaveden v roce 1948 a skončil před čtvrtstoletím, odděloval nejen černé a bílé lidi, ale také indiány a „barevné“ lidi.

Chléb se používal jako držák nebo talíř, takže po jídle nebylo potřeba nic vracet. Zákazník se obsloužil a nedocházelo k žádným neshodám a problémům.

Není to tak špatné

Možná i vás by název Bunny Chow odradil. Kdo ale někdy tento pokrm ochutnal, ten by potvrdil, že to není špatné. Není to vlastně vůbec špatné.

Záleží na konkrétním kuchaři, který Bunny Chow připravuje. Používá se výrazné kari koření, chuť se může změnit i v závislosti na použité zelenině.

Seženete ho i jinde?

Navzdory tomu, že se jedná o jídlo staré desítky let, je stále nejznámější právě tam, kde vzniklo. Nabízí se otázka, jestli se dá sehnat i jinde?

Například v USA je jen hrstka míst, kde si můžete objednat Bunny Chow. Na některých místech jinde ve světě se sice podává, ale pod jiným názvem, což hledání značně znevýhodňuje.

Zdroj: travlinmad.com, npr.org
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz