Bramboráky podle Romana Vaňka, které jsou křupavé a dozlatova usmažené

bramborak
Zdroj: Shutterstock

Bramboráky jsou oblíbenou podzimní a zimní pochoutkou. Je to jednoduchý a levný pokrm, který si každý může dochutit podle svého gusta. Ale důležité je nepodceňovat pár zásad při přípravě těsta a při smažení. Z křupavé a voňavé placičky se lehce může stát tukem nasáklý nevzhledný trhanec, který nebude nikomu chutnat.

Bramboráky na mnoho způsobů, ve slané i sladké podobě

Pokud rádi experimentujete v kuchyni, můžete i ze staročeského jídla, jakým bramborák je, zkusit udělat zábavné překvapení k večeři. Samozřejmě, že klasika „cmunda po kaplicku“ povznese dobrý, ale trochu obyčejný bramborák na úplně jinou úroveň. A stačí k tomu jenom trocha kysaného zelí a plátek dobrého uzeného masa. Můžete však zajít pro inspiraci třeba do maďarské kuchyně a podávat bramboráky jako přílohu k originálnímu maďarskému guláši. Dokonce si můžete vyzkoušet po vzoru našich západních sousedů udělat bramborák nasladko. Stačí vynechat česnek, sůl a majoránku. Hotová usmažená placka se potře jablečnou přesnídávkou nebo domácí marmeládou.

Bramboráky podle Romana Vaňka, které jsou křupavé a dozlatova usmažené
bramborák se zelím, zdroj: Shutterstock

Jednoduchá příprava začíná u dobrých brambor

Postup k výrobě bramboráků je každému jasný. Okrájené brambory se nastrouhají na jemném struhadle a smíchají se s dalšími surovinami. Na smažení je nejlepší sádlo a v pánvi by ho měla být pěkná vrstva. Pánev s nepřilnavým povrchem usnadní smažení. Na druhou stranu má i klasická železná pánev své výhody, hodně se rozpálí a rovnoměrně drží teplo.

Brambory by měly mít dobrý obsah škrobu, a proto sáhněte po těch, ze kterých děláte knedlíky. Pokud takové brambory nemáte a bojíte se, že placka nebude držet pohromadě, stačí přidat trochu bramborového škrobu (1 až 2 lžičky).

Pokud jde o česnek, v jeho pěstování jsme světové jedničky. Proč si tedy nedopřát český a dobře aromatický česnek, a nahrazovat ho česnekem španělským nebo dokonce čínským? Když pomineme nekontrolované použití chemie v čínském zemědělství, tak to, co vypadá jako úspora, vůbec nemusí být levné. Tam, kde stačí k ochucení 5 stroužků česneku z českého pole, budete muset dát dvě celé palice toho čínského, a stejně nebude po usmažení jeho chuť nijak výrazná.

Co budete k výrobě bramboráku potřebovat

K voňavé večeři budete potřebovat: ½ kg brambor, 5 stroužků česneku, sůl, pepř, 100 g hladké mouky, 2 vejce, 100 ml mléka, hrst majoránky a sádlo na smažení.

Mléko se do bramboráků dává proto, aby brambory nezměnily barvu. Bramborák je také křupavější.

Příprava těsta

Podle receptu z iReceptáře a AAzdraví z kuchyně šéfkuchaře Romana Vaňka se brambory nastrouhají, zbaví se přebytečné vody, která by dělala těsto zbytečné řídké. Do těsta by se muselo dát více mouky, a to těstu neprospívá. Bramboráky jsou hůře stravitelné, a když vychladnou, jsou trochu „gumovité“. K bramborám se přidají všechny suroviny, česnek se prolisuje a majoránka promne v dlani, aby se rozvoněla.

Smažení nebo pečení

Většina lidí nedá dopustit na smažení na sádle, a jak uvádí Fresh Prima, bramborák musí plavat v sádle, protože paradoxně nasaje více tuku, pokud je sádla na pánvi méně. Tuk musí být pořádně rozpálený.

Pokud z nějakého důvodu tučná jídla nemůžete, bramboráčky se dají upéct i v troubě na pečicím papíru (200 °C, 30 minut). Doporučuje se však alespoň zlehka těsto potřít olejem, aby byla konzistence placek lepší a neupekli jste suché a gumovité bramboráky.

Můžete také zkusit trik jiného šéfkuchaře. Jan Punčochář radí dát do bramboráku místo mouky strouhanku a přidat trochu prášku do pečiva, aby bylo těsto nadýchané.

Zdroj: Fresh Prima, AAzdraví, iReceptář

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz