Baby špenát do kuchyně přinese čerstvost a celou řadu benefitů

spenat
Zdroj: Shutterstock

Mladý špenát je zelenina, která by si rozhodně měla najít cestu do vaší kuchyně. Je to také varianta špenátu pro ty, kteří normální špenát v lásce nemají. Baby špenát je jemný a bohatý na živiny, které jsou pro lidský organismus prospěšné.

Co je baby špenát

Baby špenát je označení pro mladý špenát, který se nejčastěji používá v čerstvé formě do salátů, do omelet a zeleninových nápojů. Je sklízený v rané fázi růstu, obvykle 15 až 35 dní po výsadbě. Má menší a velmi křehké listy a méně výraznou chuť, než má vzrostlý špenát.

Zelenina, která je nám předkládaná od dětství, není sice tak zázračná, jak se původně myslelo, ale rozhodně je hned několik důvodů, proč ji zařadit do jídelníčku pravidelně. Tam je nakonec už přes tisíc let a stopy zanechala hlavně na Blízkém východě, odkud se rozšířila do celého světa.

Co všechno konzumace mladého špenátu dokáže ovlivnit

Kromě obsahu vitamínů a minerálů nabízí baby špenát podle WebMD také spoustu antioxidantů. 

S tolika vitamíny, minerály a dalšími živinami poskytuje baby špenát mnoho zdravotních výhod, jako například:

Pro zdravý zrak

Karotenoidy ve špenátu (lutein a zeaxantin) dodávají zelenině její barvu. Mohou také pomoci udržet oči zdravější a snížit riziko vzniku makulární degenerace nebo šedého zákalu, které přichází s věkem.

Baby špenát do kuchyně přinese čerstvost a celou řadu benefitů
salát se špenátem, zdroj: Shutterstock

Dělá dobře srdci

Baby špenát má slušné množství draslíku, což je dobré pro zdraví srdce. Draslík je také vhodný pro lidi s vyšším krevním tlakem, který pomáhá držet pod kontrolou. Je také prevencí proti mrtvici a srdečnímu onemocnění. Stejně pomáhají i obsažené dusičnany.

Pomáhá mírnit obtíže s diabetem

Baby špenát má mnoho antioxidantů, včetně kyseliny alfa-lipoové, která snižuje hladinu cukru v krvi. Může také mírnit příznaky periferní neuropatie, jako je brnění a necitlivost rukou i nohou.

Doporučuje se také jako potravina k prevenci proti rakovině a anémii

Kromě antioxidantů je baby špenát plný látek, které mají schopnost snižovat záněty v těle. To může také snižovat možnost vzniku rakoviny, hlavně vaječníků a prsu. Tato mladá zelenina je také velmi štědrá na obsah železa, a proto ji Healtd doporučuje pro snížení rizika vzniku anémie.

Jak připravit baby špenát

Při výběru je dobré volit zářivě zelené a svěží listy, které se konzumují syrové i vařené. Dobře se uplatní zamíchaný do zeleninového salátu, k přípravě smoothie, jako jedna ze surovin pro přípravu pesta a dipů, do polévky, na pizzu nebo do vaječné míchanice. Skvěle se hodí spolu s česnekem jako příloha k masu.

Zdroj: WebMD, Healtd, PharmEazy

Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz