Atkinsova dieta: Hubnoucí plán pro odhodlané povoluje jen 20 gramů cukru denně

Zdroj: Shutterstock

Je vaším novoročním předsevzetím zhubnout? Možná přemýšlíte, kterou dietu vyzkoušet, aby šla kila co nejrychleji dolů. Jednou z možností je Atkinsova dieta, nízkosacharidová dieta, která slibuje úbytek hmotnosti už za 14 dnů.

V 70. letech minulého století přišel doktor Robert C. Atkins se způsobem stravování, během kterého tělo přijímá jenom minimum sacharidů, naopak si ale může dopřát velké množství bílkovin i tuků. Právě po něm je dieta pojmenována.

4 fáze

Atkinsova dieta je rozdělena do 4 fází. První tři by vám měly nastavit nový životní styl, čtvrtá fáze je potom udržovací. Je třeba podotknout, že dieta nepatří k nejjednodušším a budete se muset hodně hlídat, abyste dodrželi všechna pravidla.

První fáze: Prvních 14 dní byste během diety měli přijímat maximálně 20 gramů sacharidů denně. To je pro příklad obsaženo ve 250 gramech mrkve nebo jednom menším jablku, uvádí Healthline.

Je třeba si dávat velký pozor na skryté cukry především právě v ovoci a zelenině. Neměli byste jíst žádné pečivo ani přílohy, nesmíte pít alkohol. Do jídelníčku naopak zařazujte hodně masa.

Druhá fáze: Tato fáze povoluje 40 gramů sacharidů denně. Svůj jídelníček můžete rozšířit o něco málo ovoce nebo malé množství celozrnného pečiva. Trvání fáze je zcela na vás. Jakmile se budete cítit dostatečně přizpůsobeni režimu, můžete pokročit dál.

Třetí fáze: V tuto chvíli už byste měli výrazně pociťovat výsledky. Několik kilogramů šlo dolů a nyní vám zbývá do naplnění vašeho cíle jen něco málo. Teď je ten správný čas začít s touto fází.

Pomalu zvyšujte příjem sacharidů na množství, které vaše tělo zvládne, aniž byste opět nabírali na váze. Není snadné to vypozorovat, možná budete potřebovat rady odborníka, který vám pomůže množství správně nastavit.

Čtvrtá fáze: Ve čtvrté fázi už jen udržujete to, co jste si v předchozí nastavili. Jde o takzvanou fázi udržovací. Je důležité nevybočovat z pravidel a neměnit nic na tom, co jste se doposud naučili.

Rizika diety

Dodržovat omezený příjem sacharidů po velmi dlouhou dobu je opravdu náročné. Existuje mnoho jídel či nápojů, které ukrývají skryté cukry. Dieta je tak především pro ty, kdo jsou opravdu odhodlaní udělat pro zhubnutí všechno.

Nízký příjem cukrů navíc sníží vašemu tělu energii, varuje WebMD. Než si na nový režim zvyknete, budete se cítit unavení, možná budete více spát, možná se budete potýkat s průjmem a bolestmi hlavy. Všechny tyto znaky by ale měly během 3. fáze odeznít.

Zdroj: Poradce hubnutí, WebMD, Healthline, Mayo Clinic

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz