Anglická snídaně má bohatou šlechtickou historii. Ve světě se stala vyhlášeným pojmem

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že snídaně je základ dne. Nejdůležitější jídlo, na kterém bychom sami sebe rozhodně neměli šidit. Snídaně by měla být bohatá a vydatná. A když vydatnou snídani, pak tu anglickou.

Když se řekne anglická snídaně, většina lidí okamžitě ví, co si pod tímto pojmem představit. Je totiž pravda, že se anglická snídaně stala vyhlášeným termínem.

Tradice, která sahá hodně daleko

Tradiční kompletní anglická snídaně je staletí stará britská snídaňová tradice, jejíž kořeny sahají až do počátku 13. století.

V té či oné podobě je jedinečná anglická snídaně tradicí, kterou po staletí hrdě udržují různé generace britské společnosti.

„Dnes je anglická snídaně populárnější než kdy jindy a obvykle najdete anglickou snídani ve většině měst po celé zemi i v zámoří,“ dodává englishbreakfastsociety.com.

Snídaně pro anglickou šlechtu

Příběh anglické snídaně začíná ve venkovských domech anglické šlechty, s jejich představou o tom, co bylo správnou anglosaskou snídaní, a jejich tradicí společenské pohostinnosti.

Šlechta byla považována za samostatnou společenskou třídu složenou z osob se vznešenou a váženou krví, statkářů a ušlechtilých rodin.

Velké venkovské domy v Anglii, vlastněné příslušníky šlechty a hlavní části obrovských venkovských statků, byly důležitými centry místní společnosti, kde byla snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne a za velmi důležitou společenskou událost.

Změnu přinesla průmyslová revoluce

„Až průmyslová revoluce přinesla změnu. Tehdy už nebyla anglická snídaně jen pro bohatou šlechtu, ale stala se dostupnou i pro běžné lidi,“ pokračuje morningadvertiser.co.uk.

Dovolit si ji tak mohla i dělnická třída. Ta začala tento pokrm pravidelně jíst a považovat ho za základní výživné jídlo, které jim zajistilo dostatek energie pro jejich těžkou manuální práci.

Z čeho se skládá?

I když asi většina z nás tuší, co všechno zahrnuje anglická snídaně, možná se mezi námi přeci jen najde někdo, kdo v ingrediencích tápe.

Kompletní anglická snídaně je vydatné jídlo sestávající se ze smažené slaniny, míchaných vajec, opečené britské klobásy, pečených fazolí, smažených rajčat, smažených hub, černého pudinku a toastového chleba.

Tyto ingredience se mohou lišit v závislosti na tom, kde ve Velké Británii se nacházíte. Většinou se ale liší jen v drobnostech, kdy například některá ze surovin chybí a je nahrazena jinou a podobně.

Zdroj: englishbreakfastsociety.com, morningadvertiser.co.uk
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz